wtorek, 1 listopada 2016

Złota Klasyka - Rzymskie wakacje (1953)

2 komentarze:
 
Rzymskie wakacje (1953)
Reżyseria: William Wyler
Gatunek: Komedia romantyczna
Premiera: 27 sierpnia 1953


Nie każdy film o miłości musi mieć takie samo zakończenie. To rozwiązanie zostało zaprezentowane w filmie z ponad 60. letnim stażem.  Rzymskie wakacje to film wybitnego niegdyś reżysera Williama Wylera na podstawie scenariusza równie świetnego Daltona Trumbo. Audrey Hepburn za główną rolę zgarnęła wszystkie trzy najważniejsze narody: Oscara, Złotego Globa oraz nagrodę BAFTA. Poza docenieniem pierwszoplanowej kobiecej roli film otrzymał złota statuetkę za najlepsze kostiumy do czarno-białego filmu i za najlepsze materiały do scenariusza. 

Ten przepiękny obraz ukazuję młoda księżniczkę w tej roli Audrey Hepburn, która podróżuje po stolicach Europy, żeby w końcu dotrzeć do Rzymu, gdzie rozgrywa się główna akcja filmu. W czasie pobytu w stolicy Włoch księżniczka Anna znudzona codziennymi obowiązkami, ciągłym odpowiadaniem na te same, tendencyjne pytania, postanawia uciec z pałacu i jej ówczesnego życia, by zaznać trochę normalności. Incognito wyrusza w miasto, a jeszcze tej samej nocy na jej drodze niespodziewanie pojawia się dziennikarz, który mimo że rozpoznaje księżniczkę postanawia jej o tym nie mówić dla własnej korzyści. 

Rzymskie wakacje to poza ponadczasowym tematem i charakterem także świetnie napisany scenariusz, a w szczególności dialogi, które poza miłością, przepełnione są również dobrym humorem. Patrycja Strempel 

2 komentarze:

  1. Znam jednak nie lubie takich filmów :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. "Rzymskie wakacje" to jest mój ulubiony film z Audrey <3

    OdpowiedzUsuń