poniedziałek, 21 listopada 2016

Snowden (2016) - recenzja

1 komentarz:
 
Snowden (2016)
Reżyseria: Oliver Stone
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Sensacyjny, Thriller
Premiera w Polsce: 18 listopada 2016

Najnowszy film Olivera Stone laureata Oscara za film Pluton, Urodzony 4 lipca, czy Midnight Express pojawił się na ekranach polskich kin. Film Snowden to prawdziwa historia, która do dziś zastanawia i uświadamia, że nigdzie nie możemy czuć się bezpiecznie.


Edward Snowden (w tej roli Joseph Gordon-Levitt, który powoli może spodziewać się nominacji do Oscara, bo Hollywood uwielbia takie historie) to wybitny programista, który gdy okazuje się, że nie może zostać komandosem w amerykańskiej armii, postanawia w inny sposób przysłużyć się ojczyźnie i po wnikliwych testach dołączyć do CIA. Film poza ukazaniem ciągłej walki bohatera z jego sumieniem i kolejnych sukcesów, wprowadza widza również w jego życie prywatne. Ciągłe inwigilacje, podróże po świecie ostatecznie doprowadzają do ujawnienia tajnych informacji dotyczących nielegalnego podsłuchiwania milionów ludzi na całym świecie przez tajne służby USA.

Pomimo znanej historii i kolejnych wydarzeń wcześniej prezentowanych już między innymi w nagrodzonym Oscarem dokumencie Citizenfour film trzyma w napięci. Reżyser poprzez retrospekcje i przeplatanie scen wywiadu, udzielanego w Hongkongu oraz wydarzeń, które ukształtowały bohatera, buduje odpowiednie napięcie. Niestety mało wyrazistą postacią na ekranie jest Shailene Woodley, która jako dziewczyna Snowdena nie powala, a jej gra aktorska ogranicza się do robienia zdjęć, westchnień i kilku krzyków.

Snowden pomimo kilku wad, jest zadowalającym filmem sensacyjnym. Pokazuje, że czasami warto zakleić kamerkę w naszym laptopie, bo nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.Patrycja Strempel 

1 komentarz:

  1. Uwielbiam ta aktorkę :O

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń