niedziela, 13 listopada 2016

10 z jednego w szpitalu psychiatrycznym

1 komentarz:
 
Hej!

Kolejny dzień i kolejny post z cyklu 10 z jednego.  Uznaliśmy, że skoro współczesne kino nie ma granic, nasz cykl również nie powinien ich mieć. Dlatego tym razem nie o żadnej mniej lub bardziej wybitnej postaci światowego kina, a  filmy o wspólnej czy podobnej tematyce.
Dziś mamy dla Was filmy, których akcja dzieje się w szpitalu psychiatrycznym lub przynajmniej podobnym miejscu (niektóre filmy były tak dobre, że nie mogliśmy ich zignorować). Wybraliśmy ten temat, bo lubimy miejsca szczególne, a czy są miejsca bardziej szczególne niż domy wariatów?
No to jazda!


 10. Sucker Punch (2011)- zgoda ten film nie jest arcydziełem kinematografii. Okej, jest po prostu głupi. Ale jest to też szalona filmowa przygoda i ciekawe wizualne doświadczenie.

9. Silent Hill (2006)- horror i to naprawdę straszny. Nawet bardzo straszny. A takich brakuje.

8. Pieśń słonia (2014)- ciekawy aktorski pojedynek Bruce’a Greenwooda i Xaviera Dolana. Do tego trudna do rozwiązania zagadka i zaskakujące zakończenie.

7. 12 małp (1995)- prawdziwe filmowe szaleństwo i życiowe role Bruce’a Willisa i Brada Pitta.

6. K-PAX (2001)- Kevin Spacey jeszcze sprzed epoki skarpetky. A do tego ważne pytania o istotę szaleństwa.

5. Milczenie owiec (1991)- o filmie i rolach Anthony’ego Hopkinsa i Jodie Foster powiedziano wszystko. Ale film pomimo tylu lat od premiery nadal robi wrażenie.

4. Camille Claudel, 1915 (2013)- przejmująca, oparta na faktach historia. Do tego niesamowita rola Juliette Binoche. W rolach drugoplanowych prawdziwe pacjentki  i  pracownice szpitala psychiatrycznego!

3. Piękny umysł (2001)- pobyt w szpitalu psychiatrycznym jest tu tylko jednym z wątków, ale bardzo ważnym. Sam film to jeden z najlepszych filmów biograficznych jakie powstały w Hollywood.

2. Przerwana lekcja muzyki (1999)- film do zadumy, ale i momentami do śmiechu. Parada gwiazd w bardzo dobrych rolach.

1. Lot nad kukułczym gniazdem (1975)- klasyk kina, mistrzowska reżyseria i niezapomniane role. Nie ma co pisać, trzeba obejrzeć.

A Wasz ulubiony film z akcją w szpitalu psychiatrycznym to?

Amanda&Hubert

1 komentarz:

  1. Niektórych filmów nie znam a pare kojarze :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń