niedziela, 20 listopada 2016

10 z jednego - melodramaty

2 komentarze:
 
Wielu z nas poszukuje w kinie nie tylko zabawy, czy strachu, ale i chwil wzruszenia, emocji i głębokich przemyśleń. Dlatego dziś, w natłoku obowiązków, pospiesznych autobusów oraz sterty rzeczy do zrobienia na wczoraj, zwalniamy i oddajemy się melancholii. Zagwarantują nam ją melodramaty, których listę prezentujemy w dzisiejszym rankingu. Niestety w naszym zestawieniu zabrakło Casablanci i Przeminęło z wiatrem, ale był to zabieg celowy, bo z tymi legendami nikt nie jest godny konkurować. Enjoy!

10. Charlie (2012) reż. Stephen Chbovski – pełna młodych gwiazd Hollywood poruszająca  i inteligentna opowieść o dorastaniu. Dla niektórych film wręcz kultowy.

9. Zupełnie inny weekend (2011) reż. Andrew Haigh – historia rodzącej się miłości dwóch mężczyzn. Film o budowaniu własnego szczęścia w reżyserii nowej gwiazdy europejskiego kina- Andrew Haigha.

8. Wichrowe wzgórza  (2011) reż. Andrea Arnold – gotycka powieść Emily Bronte doczekała się wielu filmowych adaptacji. Naszą ulubioną jest najnowsza z nich, pozbawiona wszelkich ckliwych elementów. To zimna, posępna, ale kipiąca od emocji opowieść.

7. Marty (1995) reż. Delbert Mann – obsypana nagrodami od Cannes po Hollywood historia pracownika sklepu mięsnego, który walczy ze swoimi kompleksami, samotnością i o szczęście u boku wybranej dziewczyny.

6. Miłość (2012) reż. Michael Haneke – historia małżeństwa z długoletnim stażem, którego szczęście zakłóca postępująca choroba żony. Znakomite aktorstwo dojrzałych wykonawców i niesamowicie wzruszające zakończenie.

5. Carol (2015) reż. Todd Hayes – oparta na powieści Patricii Highsmith opowieść o miłości dojrzałej kobiety i młodej dziewczyny. Film o dążeniu do własnego szczęścia i o tym jak wysoką może mieć ono cenę. Do tego świetne role Cate Blanchett i Rooney Mary. Nasza receznja - Carol

4. Lektor (2008) reż. Stephen Daldry  - kolejna w tym rankingu ekranizacja książki, tym razem powieści Berharda Schlinka pod tym samym tytułem. Romans dojrzałej kobiety i wchodzącego w dorosłość chłopaka. Spotkanie po latach nie odbędzie się w wymarzonych okolicznościach. Plus niełatwa historia Niemiec w tle.

3. Między słowami (2003) reż. Sophia Coppola – jeden z ulubionych filmów hipsterów i najbardziej ceniony obraz w dorobku Sophii Coppoli. Opowieść o dwójce ludzi samotnych w wielkim mieście. Życiowa rola Scarlett Johansson i mistrzowska forma Billa Murraya. Nasza recenzja tutaj

2. Spragnieni miłości (2000) reż. Kar Wai Wong – arcydzieło koreańskiego mistrza. Intymna, wyciszona, ale też pełna głębokich emocji opowieść o dwójce ludzi: zamężnej kobiecie i żonatym mężczyźnie mieszkających w jednej kamienicy i ich walce z samotnością. Nasza recenzja tego filmu – Spragnieni miłości

1. Lecą żurawie (1957) reż. Michaił Kałazatow – bolesna opowieść o romantycznej miłości z wielką historią w tle. Mistrzowskie aktorstwo, wybitne zdjęcia i znakomita fabuła. Arcydzieło!


#Amanda&Hubert

2 komentarze:

  1. Większośc nie dla mnie :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje bardzo za to, że muszę teraz w weekend wszystko to nadrabiać! :D
    https://lone-gunmens.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń