czwartek, 24 listopada 2016

Egzamin (2016) - recenzja

2 komentarze:
 
Egzamin (2016)
Reżyseria: Cristian Mungiu
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 25 listopada 2016

Cristian Mungiu po ogromnym sukcesie jego znakomitego filmu 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni stał się twarzą Rumuńskiej Nowej Fali. Kolejne filmy tworzył już jako twórca uznany, traktowany przez niektórych wręcz jak mistrz współczesnego kina. W kinach możemy właśnie obejrzeć jego najnowszy film Egzamin, który przyniósł mu nagrodę dla najlepszego reżysera na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Egzamin zaczyna się trzęsieniem ziemi dla rodziny, na której skupia się akcja filmu. Kończąca liceum Eliza zostaje brutalnie napadnięta, a napastnik podejmuje próbę gwałtu. To drastyczne zdarzenie wprowadza niepokój i zaburza uporządkowane życie dziewczyny i jej rodziny, i to na dzień przed jej egzaminem maturalnym. Ojciec dziewczyny – Romeo, podejmuje próby ułatwienia jej zdania matury z bardzo dobrym wynikiem, ponieważ tylko wtedy jego córka ma szansę na wykorzystanie stypendium w Londynie, które już na nią czeka. Podejmując działania coraz mocniej wikła się w sieć nepotyzmu.  

Tytułowy egzamin, nie jest tylko sprawdzianem wiedzy córki. Przed próbą postawieni są wszyscy członkowie rodziny, córka musi walczyć o swoją przyszłość przynajmniej w części według swoim planów, jej matka musi określić czy nadal chce tkwić w tylko powodującym frustracje związku, a ojciec zdecydować czy nadal decydować o losach innych członków swojej rodziny i czy sam nie powinien wziąć odpowiedzialności za swoje decyzje i zdecydować jak jego życie ma wyglądać dalej.

Cristian Mungiu jak zwykle w swoich filmach zadaje pytanie o to czy ludzkie pobudki są etyczne, o to czym tak naprawdę jest szlachetność i czy można zachować się przyzwoicie, gdy cała otaczająca rzeczywistość przyzwoita nie jest. I jak zwykle robi to z niezwykłą klasą. 
Daniel Mierzwa 

2 komentarze:

  1. Nie spotkałam sie z tym zupełnie :O

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo trudna tematyka i nie banalny film! :)

    OdpowiedzUsuń