wtorek, 22 listopada 2016

Złota Klasyka - Mefisto (1981)

2 komentarze:
 
Mefisto (1981)
Reżyseria: Istvan Szabo
Gatunek: Dramat
Premiera: 11 lutego 1981

Są filmy, które trafiają do klasyki kina nie tylko ze względu na ich piękno, czy liczbę zdobytych nagród, a ani jednego, ani drugiego Mefisto nie brakuje, ale ze względu na ponadczasową fabułę, która opowiada o sprawach aktualnych zawsze. I bez wątpienia to decyduje w pierwszej kolejności o wartości tego filmu.
Opowiada o życiu Hendrika Hoefgena (ceniony Klaus Maria Brandauer),  aktora, którego sława nie jest jednak ogromna, a dorobek nazbyt ceniony. Jego kariera nabiera jednak tempa, gdy ten wdaje się w romans z przybierającą na sile ideologią faszystowską. Hoefgen zdobywa popularność i uznanie, staję się jednak tylko marionetką w rękach ideologów, którzy wykorzystują go do głoszenia haseł faszyzmu.
Mefisto jest chyba najbardziej cenionym filmem w dorobku Istvana Szabo. To przejmujące studium relacji między kulturą i sztuką, a polityką. Którego konkluzje są jednak smutne. To polityka zawsze wykorzysta ludzi kultury do osiągnięcia swoich celów, a twórcy zostają jedynie nic nieznaczącymi marionetkami. Zostają jedynie wykorzystani do głoszenia haseł, a następnie pozbawieni znaczenia, zniesieni do roli ozdoby politycznych wieców. To także obraz krytykujący karierowiczostwo, jako postawę, która prowadzi do utraty własnej tożsamości, godności i szacunku. Szabo ostro ocenia, unika jednak oczywistości. 

Film Szabo to dzieło, które się nie starzeje, a pokazane w nim ludzkie postawy zawsze będą miały miejsce. Tylko od nas zależy jak będziemy się zachowywać w ważnych momentach zarówno historii, ale też po prostu w naszym życiu. I tylko od nas zależy czy zawsze pozostaniemy po prostu ludźmi.
Daniel Mierzwa


2 komentarze:

  1. nie znam kompletnie :O

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Trochę odstraszyła mnie data produkcji, bo myślałam, że nie będzie miał aktualnego wątku tematycznego, ale film jak najbardziej super! :)
    https://lone-gunmens.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń