niedziela, 28 stycznia 2018

Cudowny chłopak (2017) - recenzja

1 komentarz:
 
Cudowny chłopak (2017)
Reżyseria: Stephen Chbosky
Gatunek: Dramat, Familijny, Komedia
Premiera w Polsce: 19 stycznia 2018

Dobre, familijne kino nie często pojawia się na ekranach kin. Tym razem wyjątkowo udany obraz prezentuje Stephen Chbosky – reżyser licznie nagradzanego Charliego, a ostatnio baśniowej, aktorskiej wersji  Pięknej i Bestii. Zabiera on widza w refleksyjny świat zekranizowanej książki R.J. Palacio, wprost w ramiona cudownego chłopca i jego rodziny.


Cudowny chłopiec to historia nieśmiałego Auggiego Pullmana, który miał wyjątkowo mało szczęścia. Urodził się z poważną wadą genetyczną, która doprowadziła do jego niepospolitego wyglądu. Liczne operacje pozwoliły na poprawę wyglądu twarzy chłopca, jednak nie do powszechnej akceptacji. Spowodowało to, że pilnie uczył się w domu pod okiem opiekuńczej matki, jednak ta postanawia wysłać go w końcu do normalnej szkoły, tym samym zmierzyć się z nieprzychylnym światem.

Podobnie jak książka, film podzielony jest na części, które ułożone chronologicznie, prezentują wydarzenia z perspektywy różnych bohaterów. Poznajemy Auggiego (Jacob Tremblay) pełnego werwy małego bohatera, który pomimo wielu przeciwnościom próbuje cieszyć się każdym momentem życia. W każdej scenie pokazuje, że pomimo wielu zewnętrznych wad, pozostaje normalnym chłopcem, który podobnie jak rówieśnicy uwielbia gry wideo, czy Gwiezdne Wojny. W jego roli oglądać możemy Jacoba Tremblaya, który wcześniej jako znakomity Jack w filmie Pokój, ponownie pokazuje klasę, jak na tak młodego aktora. Towarzystwa na ekranie dotrzymują mu Julia Roberts jako jego matka - która czasami pełna optymizmu, by w innym momencie przeżywać chwile zwątpienia, jednak zawsze wspiera syn, podobnie jak ojciec Nate - Owen Wilson, który pomimo, że w roli mniej komediowej niż zazwyczaj, świetnie oddaje postać lekko zagubionego, jednak pełnego wiary ojca.

Godną uwagi w filmie jest przede wszystkim charakteryzacja, która razem z grą aktorską i wartką akcją gwarantuje przyjemny seans. Film porusza również wiele istotnych tematów, które z mniejszą lub większą przesadą dryfują razem z resztą fabuły, ostatecznie prezentując pełną wzruszenia produkcję.

Cudowny chłopiec to film, który świetnie pokazuje system wartości, a pod pełną lukru powłoką kryje wiele uroku i charyzmy głównego bohater, od którego warto uczyć się miłości do życia i pozytywnej energii.


Patrycja Strempel


1 komentarz:

  1. Ja dzis byłam na tym w kinie i dla mnie jest to 100% magiczny film <3 Płakałam na nim i od dawna nie czułam tyle emocji bedąc w kinie co dziś <3

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/01/valentines-day-zakupowemodowe-propozycje.html

    OdpowiedzUsuń