niedziela, 10 grudnia 2017

Europejskie Nagrody Filmowe 2017 rozdane

1 komentarz:
 
Kończy się rok, nadchodzi czas podsumowań. Jednym z nich jest rozdanie Europejskich Nagród Filmowych, gdzie wyróżniane są najlepsze produkcje z całej Europy.
Prawdziwym domina torem tegorocznego rozdania okazał się film The Square Rubena Ostlunda. Twórca, który w maju cieszył się ze Złotej Palmy w Cannes został na gali prawdziwe ozłocony. Jego najnowszy obraz został nagrodzony jako najlepszy film zostawiając w tyle taki dzieła jak Po tamtej stornie Akiego Kaurismakiego, Niemiłość Andrieja Zwagincewa, 120 uderzeń serca Robina Campillo i Dusza i ciało Ildiko Enyedi. Żeby tego było mało The Square zostało też wyróżnione jako najlepsza komedia, a jego twórca dostał statuetki dla najlepszego reżysera oraz za najlepszy scenariusz. Ten film przyniósł też nagrodę dla najlepszego aktora dla Claesa Banga, który daje w nim na ekranie prawdziwy popis, oraz za scenografię dla Josefin Asberg.

Jednak nie wszystkie statuetki wpadły w ręce Rubena Ostlunda i reszty twórców The Square. Nagrodą dla najlepszej aktorki może, w pełni zasłużenie, cieszyć się Alexandra Borbely, która w Duszy i ciele zagrała znakomicie, zostawiając daleko w tyle inne pretendentki do tego wyróżnienia. Europejskim odkryciem roku został całkiem udany dramat Lady M. w reżyserki Williama Oldroyda. Nagrodę publiczności, czyli w kategorii, w której rywalizują zarówno cenione filmowe dzieła, jak i komercyjne produkcje, nagrodę zgarnął austriacki kandydat do Oscara – film Pożegnanie z Europą w reżyserii Marii Schrader.
W tym roku spory sukces zaliczyły też polskie produkcje. Twój Vincent w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został najlepszym filmem animowanym. Najlepszym dokumentem została wybrana Komunia Anny Zameckiej, a za najlepsze kostiumy uznano przygotowane przez Katarzynę Lewińską do Pokotu Agnieszki Holland.
Najlepszym filmem krótkometrażowym wybrano Timecode Juanjo Gimeneza, który podobnie jak Ruben Ostlund cieszył się w tym roku już ze Złotej Palmy. Dwie statuetki trafiły do twórców poruszającego dramatu Niemiłość, nagrodzeni zostali Michaił Kriczman za zdjęcia i Jewgenij Galperin oraz Sasza Galeprin za muzykę. Robin Campillo został uznany za najlepszego montażystę za pracę przy wyreżyserowanym przez niego świetnym 120 uderzeń serca. Ponadto Oriol Tarrago został nagrodzony za dźwięk w filmie Siedem minut po północy, a Leendert van Nimwegen za fryzury i makijaż w thrillerze Wendeta.
Za całokształt dokonań artystycznych nagrodzono rosyjskiego mistrza Aleksandra Sokurowa, francuska aktorka i reżyserka, zwana Woodym Allenem w spódnicy, Julie Delpy została wyróżniona za europejski wkład w rozwój światowego kina. Nagrodę producencką otrzymał Cedomir Kolar, który brał udział w powstaniu między innymi takich filmów jak Ziemia niczyja, Senada czy Czułość

1 komentarz:

  1. hmmm troche trudno mi to ocenic czy mi sie podoba czy nie :D

    Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń