czwartek, 1 lutego 2018

Niemiłość (2017) - recenzja

1 komentarz:
 
Niemiłość (2017)
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 2 lutego 2018

Twórca nagradzanego Lewiatana – Andriej Zwiagincew ponownie prowadzi analizę społeczeństwa. Ten utytułowany rosyjski reżyser nie raz potwierdzał swoją pozycję w europejskim kinie, a tym razem wprowadzając znakomity klimat i emocje stworzył film o rodzinnych problemach, konflikcie i cierpieniu. Obraz pełen ambicji i świetnych psychologicznych gier z widzem, który przepełnia Niemiłość.


Niemiłość opowiada historię małżeństwa Borisa (Aleksiej Rozin) oraz Zenii (Marjana Spivak), których wspólne życie od dawna już się nie układa. Każda z rozmów kończy się kłótnią, a najbardziej poszkodowanym w tym konflikcie jest ich dwunastoletni syn Alosza, którego żaden z małżonków nie chce wziąć pod swoja opiekę. Oboje prowadzą satysfakcjonujące życie, mają kochanków na boku, jednak pozostający przeszkodą syn utrudnia im prowadzenia dalszego, spokojnego życie. Podsłuchawszy rozmowę rodziców syn, o swoim niechcianym losie, nie wraca do domu po szkole. Nikt nie wie co stało się ze zranionym chłopcem, czy uciekł, czy został porwany, poszukiwaniom nie ma końca, a zniknięcie Aloszy staje się świetnym motywem, na podstawie którego można przedstawić kondycję nie tylko rosyjskiego, współczesnego społeczeństwa.

W filmie przede wszystkim uderza obojętność. Z precyzją demaskuje on postępowanie człowieka, akcentując przy tym przerażającą jego naturę. Reżyser z umiarem wprowadza widza w świat zdecydowanego wycofania i egoizmu, by w odpowiednim momencie z impetem uderzyć i wyolbrzymić brak poczucia skruchy. Pomimo, że film prowadzony jest spokojnie, świetnie akcentowane są momenty samotności bohatera i jego bezradności. Klimatu niepewności dodaje również wprowadzona kolorystyka, a zimne, chwilami wręcz lodowate odcienie świetnie odzwierciedlają pseudo rodzinne relacje.

Niemiłość to film pełen stylistycznej perfekcji, będący oceną społeczeństwa. Emanuje rzeczywistością, by pokazać, jak niszczy obojętność.Patrycja Strempel 

1 komentarz:

  1. O kurde :O fajny jest

    Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com/2018/02/kurtka-khaki-mix-stylow.html

    OdpowiedzUsuń