niedziela, 19 listopada 2017

10 z jednego - Kate Winslet

Brak komentarzy:
 
Zbliżająca się premiera najnowszego filmu Woody’ego Allena - Na karuzeli życia – stała się dla nas motywacją do zagłębienia się w aktorskie kreacje Kate Winslet. Ta wielokrotnie nagradzana aktorka nie raz pokazywała na ekranie swój kunszt i warsztat, nadając tym samym filom, w których się gra odpowiedni znak jakości. Dlatego niesieni na fali jej sukcesu prezentujemy 10 filmów, w których naszym zdaniem pokazała ogromną klasę.


10. Marzyciel (2004) – u boku  Johnny’ego Deppa  - niepoprawnego marzyciela – Kate młoda wdowa z  gromadką dzieci, odkrywa potęgę wyobraźni i chęci przygody. Historia powstania Piotrusia Pana, która również starszych zabierze ponownie w magiczny świat Nibylandii.


9. Niebiańskie stworzenia (1994) – Znakomity debiut Kate Winslet, który już pokazał ogrom jej aktorskiego talentu w opartej na faktach historii o nieoczywistej przyjaźni dwójki dziewcząt. Choć mamy tutaj intrygującą fabułę, Petera Jacksona za kamerą i wielkie emocje to właśnie Kate Winslet błyszczy na ekranie najbardziej.


8. Iris (2001) – poruszająca historia o życiu Iris Murdoch, która podczas pisania powieści wspomina swoje młodzieńcze lata i w tym momencie w jej roli oglądamy Kate Winslet. Kreuje postać silnej kobiety, starając się przy tym kunsztem dorównać Judi Dench wcielającej się w dojrzałą wersję bohaterki. Pełne smutku sceny okraszone genialnymi aktorskimi występami.


7. Projektantka (2015) – Kate Winslet w roli eleganckiej i dumnej kobiety, która po latach powraca do rodzinnego miasteczka, gdzie została oskarżona o zabicie syna burmistrza. Dobrze skrojona komedia z elementami dramatu pokazująca siłę kobiety, która żądna jest zemsty.


6. Rzeź (2011) – oparty na sztuce „Bóg mordu” Yasminy Rezy film Romana Polańskiego nie należy do najwybitniejszych w jego dorobku. Jednak jego niewątpliwym atutem jest obsada z najwyższej półki. Wśród doświadczonych gwiazd jedną z dających prawdziwe popisy aktorskiego kunsztu, na najprawdziwszy szczyt swoich możliwości wspina się właśnie Kate Winslet, która jako Nancy Cowan wykorzystuje nie tylko swoje dramatyczny, ale tez komiczny talent.


5. Małe dzieci (2006) – film o niespełnionej małżeńskiej miłości i zdradzie, która oparta na subtelnym romansie dwóch nieszczęśliwych osób buduje niezapomniany klimat. Winslet w roli zmęczonej, znudzonej życiem żony i matki prezentuje intrygującą postać – lekko wycofaną, jednak nie bojącą się zawalczyć o swoje szczęście.


4. Titanic (1997) – klasyka kina, z którą prawdopodobnie każdy miał do czynienia. Historia miłości i znakomitych ról, które jeszcze latami pozostawać będą w głowach widzów.


3. Droga do szczęścia (2008) – kolejny świetny duet DiCaprio – Winslet. Ekranizacja powieści Richarda Yatesa o młodym małżeństwie, których niespełnione oczekiwania prowadzą do frustracji i łez. Pełne emocjonalności role bohaterów na wysokim poziomie, gwarantującym wyraziste widowisko.

2. Zakochany bez pamięci (2004) – Jeden z najbardziej  nieoczywistych filmów o miłości w historii kina, w którym pośród plejady gwiazd błyszczy Kate Winslet w roli kobiety, która pozbyła się wspomnień o swoim byłym partnerze. Rola postaci pełnej szaleństwa jakich mało w jej dorobku, czym zyskała szacunek nie tylko swoich fanów.


1. Lektor (2008) – Poruszający, pełny  goryczy i daleki od banału dramat, w którym Kate Winslet odgrywa jedną z najodważniejszych ról w swoim życiu, dzięki której w oscarowym wyścigu pokonała miedzy innymi Meryl Streep i Angeline Jolie.


Patrycja Strempel & Daniel Mierzwa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz