piątek, 21 lipca 2017

Złota klasyka - Niebiańskie stworzenia (1994)

Brak komentarzy:
 
Niebiańskie stworzenia (1994)
Reżyseria: Peter Jackson
Gatunek: Dramat
Premiera: 2 września 1994

Zbrodnia dokonana przez dwie nastolatki w 1954 w Christchurch wstrząsnęła całą Nową Zelandią. Dwie młode dziewczyny zamordowały matkę jednej z nich. Na podstawie tych wydarzeń i w oparciu o zapiski jednej z morderczyń powstał film Niebiańskie stworzenia.  Za kamerą stanął Peter Jackson, dwa lata po budzącej zażenowanie Martwicy mózgu i na wiele lat przed jego sukcesem filmów z serii Władcy Pierścieni. A na planie po raz pierwszy w filmie kinowym stanęła Kate  Winslet, która wkrótce po roli w Titanicu stała się jedną z największych gwiazd kina.


Filmowa historia zaczyna się, gdy do klasy w żeńskiej szkole dołącza nowa uczennica – Juliet. Pewna siebie i błyskotliwa dziewczyna, która zwiedziła już sporą część świata. Jednak nie problemem są jej stosunki z rodzicami, chłodnymi i zdystansowanymi. Szybko zaprzyjaźnia się z bystrą, ale do tego bardzo nieśmiałą Pauline. Dziewczyny łączy wspólna pasja, jaką jest pisanie. Zbliżają się do siebie coraz bardziej, co zaczyna budzić niepokój ich bliskich. Same powoli zatracają się w świecie swojej wyobraźni, wręcz do granicy schizofrenii. Opór otoczenia i próby ich rozdzielenia powodują, że obie stają się zagubione, a to doprowadza je do stanu, w którym gotowe są do dokonania zbrodni.

Niebiańskie stworzenia to film o odkrywaniu siebie. Bohaterki poszukują swojego własnego ja w dziwnej relacji. Jest to przyjaźń, ale bliskość i wzajemne oddanie mocno przesuwają tę relację w kierunku miłości, która praktycznie wydaje się pozbawiona namiętności, pożądania i cielesnej fascynacji. Podejrzliwe i pruderyjne otoczenie nie rozumie ich dziwacznego związku i powoduje coraz to dziwniejsze zachowania oraz zmienia ich relację w toksyczną. Pełna napięcia atmosfera powoduje problemy emocjonalne u obu dziewczyn. A Pauline pogrąża się w świecie wizji, co powoduje jej oddalenie od bliskich i narastającą tęsknotę za Juliet. W końcu narastające napięcie staje się nie do wytrzymania, a nastolatko gotowe są nawet dokonać zbrodni, aby nikt nie mógł ich rozdzielić, aby mogły osiągnąć, błędnie pojmowane, szczęście.

Niebiańskie istoty to film intensywny, pełny kłębiących się emocji, mimo, że jest bardzo skromny zarówno jeżeli chodzi o formę i wszelkie środki wyrazu. Jest to też film interesujący ze względu, że możemy tutaj obejrzeć narodziny znanej aktorki- Kate Winslet jako wybitnej postaci współczesnego kina. Ale przede wszystkim to poruszająca historia o trudnych wchodzeniu w dorosłość w czasach, które uniemożliwiały bycie sobą.


Daniel Mierzwa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz