sobota, 25 listopada 2017

Najlepszy (2017) - recenzja

Brak komentarzy:
 
Najlepszy (2017)
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Sportowy
Premiera w Polsce: 17 listopada 2017

Łukasz Palkowski kolejny raz podjął się realizacji ambitnej biografii. Po znakomitej jego produkcji – Bogowie, pokazującej losy profesora Zbigniewa Religi, reżyser poszedł o krok dalej, by tym razem przybliżyć Polakom postać Jerzego Górskiego – mistrza świata w podwójnym triatlonie, o którym słyszało niewielu rodaków.


Najlepszy jest przede wszystkim filmem o walce z własnymi emocjami i przeciwnościami. Bohater od najmłodszych lat nie prowadził prostego życia. Od początku dręczony przez ojca, którego ulubionym zajęciem było wytykanie błędów i brak wiary w syna, przyczyniły się do narkotykowej ucieczki. Wtedy poznaje pokrewne sobie towarzystwo, w którym czuje się dobrze, jednak siła jaka drzemie w bohaterze pozwoliła mu na podjęcie odwyku i zadbanie o własne zdrowie. Desperacka walka o nowe życie popycha Górskiego ponownie w stronę sportu, który w młodości dawał mu wiele radości, jednak brak wsparcia ojca skłonił go do jego porzucenia. Poświęca wszystko dla treningów, które stają się ucieczką od nałogu, jednak dawne życie ciągle o sobie przypomina, a wraz z nim powracają słabości. Pragnienie wzięcia udziału w morderczych zawodach triatlonowych jest dla niego celem, który odciąga go od uzależnienia oraz staje się motywacją do dalszej walki.

Przedstawione w filmie życie Górskiego pełne było skrajnych emocji. Twórcy świetnie wprowadzają widza w świat bohatera, skłaniając go do kibicowania mu i śledzenia zachodzącej przemiany. Pokazują zarówno pełen zła świat narkomanów, który za wszelką cenę próbuje pochłonąć Jurka, ale również ludzi, których wiara pomogła mu osiągnąć sukces. Na oklaski w tym miejscu zdecydowanie zasłużył Jakub Gierszał w roli tytułowego najlepszego – Górskiego. Genialnie oddaje wszystkie emocje, a za relacje jakie nawiązuje z pozostałymi członkami obsady należą się oklaski. Wraz z nim świetnie prezentują się towarzyszące mu kobiety - Anna Próchniak jako Grażyna – dziewczyna bohatera, która razem z nim wkracza w destrukcyjny świat narkotyków, Kamila Kamińska jako Ewa – opanowana lekarka, której racjonalne podejście do życia i wsparcie ocaliło Górskiego przed śmiercią oraz Magdalena Cielecka w roli matki bohatera, z którą łączyła go silna więź pomimo trudnych przeżyć z dzieciństwa. Dużo pozytywnych emocji wprowadzają również Jakubik, Kot i Gajos aktorzy mimo nielicznych chwil na ekranie dodają filmowi wiele dobrych wrażeń, które miały kluczowy wpływ na życie Jerzego.

Najlepszy to film o wewnętrznej walce i sile, jaką człowiek potrafi czerpać od bliskich. Portret człowieka, który starał się spełniać marzenia, a przy tym pokonać niezliczona ilość przeciwności. Inspirująca historia, której pomimo, że zakończenie znamy, budzi niezapomniane filmowe emocje.Patrycja Strempel  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz