niedziela, 5 lutego 2017

Berlinale 2017 już za parę dni

1 komentarz:
 

Jak co roku w lutym najlepsi filmowcy z całego świata i najbardziej wytrawni z kinomanów opanują stolicę Niemiec, bo 9 lutego rozpocznie się 67. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, jednej z najbardziej prestiżowych i posiadających najdłuższą tradycję imprez filmowych.
Tradycyjnie największe emocje budzi sekcja filmów długometrażowych, gdzie jury pod przewodnictwem Paula Verhoevena, reżysera kultowego Nagiego Instynktu i jednego z zeszłorocznych przebojów z Cannes – Elle, przyzna Złotego Niedźwiedzia, czyli nagrodę, która trafiła w przeszłości w ręce takich twórców jak Robert Altman, Ingmar Bergman czy Vittorio De Sica. A będzie miało w czym wybierać, bo wśród konkursowych propozycji mamy między innymi filmy Ana, mon amour Catalina Petera Netzera, który już w 2013 roku wyjechał z Berlina z najcenniejszą statuetką za film Pozycja dziecka, One the Beach At Night Alone Hong Sang-soo,  koreańskiego mistrza, którego filmy prezentowane są na największych festiwalach, czy Pokot Agnieszki Holland na podstawie prozy Olgi Tokarczuk. Premierę będą miały też filmy takich uznanych twórców jak Sally Potter, Volker Schlondorff czy Aki Kaurisamki.
A o to pełna lista konkursowych filmów:
Ana, mon amour reż. Călin Peter Netzer
Bamui haebyun-eoseo honja (On the Beach at Night Alone) reż Hong Sang-soo
Beuys reż. Andres Veiel (Germany)
Colo reż. Teresa Villaverde
The Dinner reż. Oren Moverman
Django reż. Etienne Comar
Félicité reż. Alain Gomis
Hao ji le (Have a Nice Day) reż.  Liu Jian
Helle Nächte (Bright Nights) reż. Thomas Arslan
Joaquim reż. Marcelo Gomes
Mr. Long reż. Sabu
The Party reż. Sally Potter
Pokot reż. Agnieszka Holland
Return to Montauk reż. Volker Schlöndorff
Teströl és lélekröl (On Body and Soul) reż. Ildikó Enyedi
Toivon tuolla puolen (The Other Side of Hope) reż. Aki Kaurismäki
Una mujer fantástica (A Fantastic Woman) reż. Sebastián Lelio
Wilde Maus (Wild Mouse) reż. Josef Hader


Poza konkursem, choć oficjalnie w jego ramach zobaczymy między innymi Logana Jamesa Mangolda, czyli kolejny film o losach Wolverine’a i T2 Trainspotting Danny’ego Boyle’a, czyli kontynuację kultowego filmu. Oba filmy zapowiadają się na kinowe hity tego roku
Mniejsze emocje, choć to zawsze właściwie, będą towarzyszyć konkursowi filmów krótkometrażowych, gdzie jury pod przewodnictwem Christiana Jankowskiego wybierze najlepszy film. Tym, co szczególnie nas interesuje to z jakim odzewem spotka się polska propozycja w tym konkursie – Miss Holocaust Michaliny Musielak.
Polskim akcentem będzie też pokaz Królewicza olch Kuby Czekaja w ramach sekcji Generation 14plus. Film miał premierę podczas zeszłorocznego festiwalu w Gdyni. 

Na uwagę zasługuje również sekcja Panorama, bo to właśnie prezentowane w niej filmy pojawiają się często na polskich festiwalach i możemy się z nimi zapoznać. My czekamy najbardziej na mające być w niej prezentowane nowe filmy Luki Guadagnino, twórcy znakomitych Nienasyconych, Bruce’a LaBruce’a, twórcy dla jednych kontrowersyjnego, dla innych kultowego, czy cenionego norweskiego reżysera Erika Poppe. 

A komu w kibicujecie w walce o Złotego Niedźwiedzia?

#Amanda&Hubert

1 komentarz:

  1. Ja akurat nie wiedziałam,że taka nagroda jest :O

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/02/military-style.html

    OdpowiedzUsuń