czwartek, 2 lutego 2017

Jackie (2016) - recenzja

1 komentarz:
 
Jackie (2016)
Reżyseria: Pablo Larrain
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Premiera: 3 lutego 2017

Dżeki! Dżeki! – słyszymy non-stop w kulturalnych programach w TV. I wcale nie chodzi o to, że przyszła moda na pozdrawianie swojego jamnika, gdy jest się gościem telewizyjnych posiadówek  pod pretekstem dyskusji, a ni od zachwyty nad honorowym Oscarem dla legendy kina akcji – Jackiego Chana.  Powodem tej sytuacji jest biograficzny film o Jackie Kennedy, który za parę dni zawita do naszych kin.

Nowy film Pablo Larraina, chilijskiego reżysera, który na koncie ma nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, pod tytułem Jackie jest relacją tytułowej bohaterki – Jackie Kennedy – z wydarzenia, które odmieniło Amerykę, zamachu na prezydenta J.F. Kennedy’ego 22 listopada 1963 roku w Dallas. Widzimy reakcję ówczesnej pierwszej damy USA na to zdarzenie, jej próby powrotu do równowagi po śmierci męża, to jak dzieli się wiadomością o śmierci męża z dziećmi. Obserwujemy też jak kreuje swój wizerunek w tej trudnej chwili.
Jackie jest intymnym portretem kobiety w momencie kryzysu, podczas wydarzenia, której jest największą próbą w jej życiu. Będąc na samym szczycie, wszystko, co ma może przestać istnieć.
Ten film to popis Natalie Portman, aktorki, która już nie raz udowodniła jak wielki ma talent, tym razem zmierzyła się z rolą prawdziwej ikony, kobiety, która zapisała się w historii. Ze starcia z tak wielką postacią o wielkiej osobowości wychodzi zwycięsko ukazując pełną paletę uczuć w sposób niesamowicie wiarygodny.
Na uwagę zasługuje też w filmie muzyka Mici Leviego, która nie tylko uzupełnia panującą na ekranie atmosferę, co po prostu ją współtworzy.

Jackie to godny uwagi film, nie jest jednak dziełem wybitnym. Mimo tego, że jest dobrze zagrany, sprawnie wyreżyserowany i panuje w nim bardzo poruszająca atmosfera, nie potrafi on porwać widza, w czym gorszy jest od wielu filmów biograficznych z ostatnich lat, które zawitały na ekrany naszych kin.


Daniel Mierzwa 

1 komentarz:

  1. Nie znam i nie dla mnie :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/02/military-style.html

    OdpowiedzUsuń