czwartek, 16 lutego 2017

Elle (2016) - recenzja

2 komentarze:
 
Elle (2016)

Reżyseria: Paul Verhoeven
Gatunek: Thriller 
Premiera w Polsce: 27 stycznia 2017

Znakomity holenderski reżyser Paul Verhoeven na zawsze pozostanie znany jako twórca słynnego Nagiego instynktu, choć na koncie ma znane i cenione filmy jak RoboCop czy Pamięć absolutna. Do wybitnych dzieł na jego koncie dołączył ostatni przebój francuskiego kina - Elle.

Film opowiada historię Michele Leblanc, dojrzałej kobiety, zajmującej ważne stanowisko w firmie produkującej gry komputerowe. Jest kobietą sukcesu, matką i córką, ale nad jej życiem wisi trauma, której sprawcą, jest ojciec, seryjny morderca, odsiadujący, wyrok dożywocia. Jej uporządkowany, choć pełen traum, świat zostaje zniszczony, gdy zostaje ofiarą brutalnego gwałtu. Michele nie stawia się jednak w roli ofiary, ale podejmuje perwersyjną grę ze swoim  oprawcą.
Elle jest filmem kontrowersyjnym, a postawa głównej bohaterki, może budzić zdziwienie, a nawet zaskoczenie, a część pojawiających się w filmie scen można uznać nawet za niesmaczne. Całość jest jednak bardzo spójna w charakterze, często pojawiają się naprawdę budzące napięcie sceny i zaskakujące wątki. Plusem scenariusza jest też rozładowywanie napiętej atmosfery zabawnymi wątkami czy dialogami. Przez co duszna atmosfera, chwytająca widza za gardło jest rozbrajana i daje chwilę wytchnienia.
Fantastyczna w Elle jest gra Izabelle Huppert, słusznie otrzymała za tę rolę Złotego Globa i nominację do Oscara. Ale czego spodziewać się po jednej z najwybitniejszych współczesnych aktorek, której każdą rolę można nazwać bardzo dobrą, a sporą część ich nawet wybitnymi.

Elle to świetny, pełen erotycznej atmosfery thriller, który ani na chwilę nie traci napięcia, w odpowiednich momentach potrafi zaskoczyć, a gra obsady nie pozwala mieć żadnych zastrzeżeń.


Daniel Mierzwa

2 komentarze:

  1. OOO mocny film <3

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/02/loose-outfit.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Jesteście przewidywalni... recenzja jak zwykle trafna ;)

    OdpowiedzUsuń