środa, 15 lutego 2017

Złota Klasyka - Sens życia wg Monthy Pythona (1983)

1 komentarz:
 
Sens życia wg Monty Pythona (1983)

Reżyseria: Terry Gilliam, Terry Jones
Gatunek: Komedia
Premiera: 31 marca 1983


Grupa Monty Pythona jest chyba jedną z tych formacji, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Ich skecze stały się częścią światowej popkultury, ale ich popularność mimo upływu lat wciąż nie maleje. Sporą częścią ich artystycznego dorobku są komedie, które doczekały się wręcz kultowego statusu. Dużej mierze przez to, że spora część ich skeczy, mimo, że bardzo absurdalna, w błyskotliwy sposób dotyczy rzeczywistości i prawie w ogóle się nie starzeje.

Jedną  z takich komedii Monty Pythona jest Sens życia wg Monty Pythona, która miała swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes i przyniosła tam Nagrodę Jury Terry’emu Gilliamowi.
Ten film nie ma  wyraźnej fabuły. Jest zbiorem skeczy, które przedstawiają kolejne etapy ludzkiego życia, od narodzin aż po śmierć. Okraszając wszystko sporą dawką ironicznego humoru, znaczną ilością znakomitych piosenek i bardzo dużą ilością mądrych pytań.

Sens życia wg Monty Pythona jest szaloną podróżą przez skojarzenia rodzące się w głowach brytyjskich komików. Co prawda wbrew tytułowi nie poznamy sensu życia czy istnienia Wszechświata, ale przy jest to dobra okazja do zastanowienia się nad takimi sprawami jak antykoncepcja, etyka, przeszczepy narządów, kolonializm i wieloma innymi równie ważnymi we współczesnym świecie tematami.

Film ten bawi jak mało, który, a że mało w nim sensu to nic, w końcu czasem wystarczy po prostu maszyna, która robi ping, a wszystko od razu staje się zabawniejsze. 


Daniel Mierzwa 

1 komentarz:

  1. To nie dla mnie :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/02/loose-outfit.html

    OdpowiedzUsuń