środa, 19 października 2016

Złota Klasyka - Czarny Orfeusz (1959)

Brak komentarzy:
 
Czarny Orfeusz (1959)
Reżyseria: Marcel Camus
Gatunek: Dramat, Komedia, Romans, Muzyczny
Premiera: 12 czerwca 1959

Francuskie kino wydało na świat całe pokolenia filmowców, którzy zmienili krajobraz świata X. muzy. Było jednak wśród nich wielu, którzy zabłysnęli jak supernowa, ale ich kariery nie rozwinęły się tak jak powinny czy mogły.

Jednym z takich twórców jest Marcel Camus. Reżyser Czarnego Orfeusza, nagrodzonego w 1959 roku Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes przez jury pod przewodnictwem Marcela Acharda (w jego skład wchodził też Polak- Antoni Bohdziewicz). Była to jednak tylko uwertura do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, którego Czarny Orfeusz otrzymał w tym samym roku.

Film opowiada o miłości od pierwszego wejrzenia dwójki młodych kochanków. Eurydyki, która w czasie trwania karnawału w Rio de Janeiro jedzie do swojej kuzynki Serafiny i Orfeusza, konduktora miejskiego tramwaju, którym tej przyjdzie podróżować.

Czarny Orfeusz jest momentami wręcz próbą dosłownego odtworzenia popularnego mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Bohaterowie (oprócz pary młodych zakochanych także Hermes, czy pies Cerber) mają imiona wprost z antycznej opowieści. Część wątków jest tu ten unowocześniona. Przez co dobrze komponują się one z brazylijskim tłem filmu.

Celem filmu wydaje się jednak nie odświeżenie mitu o Orfeuszu i Eurydyce, co raczej stworzenie przez reżysera nowej mitologii. Krainą mitów, egzotycznym i odległym dla europejczyków krajem jest tu właśnie Brazylia pogrążona w rozpustnej, szalonej i nieokiełznanej atmosferze karnawału, przepełniona miłością, erotycznym napięciem, ale też magią i szamańskimi praktykami. A wszystkiemu towarzyszą kołyszące rytmy samby.

Czarny Orfeusz to kino, które nieco się zestarzało. Niemniej opowiadana historia potrafi wciągnąć, mimo, że jej zakończenie jest powszechnie znane. A znakomita muzyka sprawia, że czasami patrząc na ten film czujemy się jak w transie.


Daniel Mierzwa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz