wtorek, 4 października 2016

Czarne Konie!

2 komentarze:
 
Czarne Konie rozdane, a to oznacza, że tegoroczna edycja Ars Independent Festival się zakończyła, a my znamy laureatów tego wyjątkowego wydarzenia odbywającego się w Katowicach. Po 6. dniach pełnych ekscytacji, wizualnych uniesień, wzruszeń i  wyjątkowych seansów festiwalowa publiczność zadecydowała o tegorocznych laureatach. 


W czterech konkursowych kategoriach o statuetkę i tytuł Czarnego Konia oraz nagrodę pieniężną ubiegali się autorzy produkcji z lat 2015/2016. Mieliśmy okazję zobaczyć 6 pełnometrażowych filmów, 33 krótkometrażowe animacje, 24 wideoklipy i 6 gier wideo.

Nie przedłużając prezentujemy zwycięską czwórkę, która zachwyciła katowicka publiczność. (zdjęcia oraz krótkie opisy zwycięzców z materiałów organizatora, nasze osobiste relacje pojawią się już wkrótce)

Laureatem konkursu Czarny Koń Filmu został Johnny Ma za film „Old Stone” (CHN / CAN 2016), łączący estetykę kina azjatyckiego z tradycją amerykańskiego niezalu spod znaku Sundance, opowiadając historię taksówkarza mierzącego się z bezlitosną, chińską biurokracją.


Czarnym Koniem Animacji została Réka Bucsi za animację „Miłość” (FRA / HUN 2016), historię samotnej planety i kosmogonii miłości, subtelnie obrazującej emocje i mistrzowsko operującej formą.


W konkursie Czarny Koń Gier Wideo nagroda przypadła Benowi Kane’owi, Brianowi Fetterowi i Allenowi Pestalukiemu ze studia Steel Crate Games za grę „Keep Talking and Nobody Explodes” (CAN 2015), która w niebywały sposób wykorzystuje walory wirtualnej rzeczywistości, a jej kluczowymi elementami są żywa rozmowa i wyścig z czasem.


Czarnym Koniem Wideoklipu został Isaac Gale, reżyser „Wedding” (USA 2016) grupy Poliça. W przewrotnym klipie o muppetach sprzeciwiających się policyjnej przemocy stawia wciąż aktualne pytania o państwowy monopol na przemoc i granice wolności jednostki.


Na zakończenie nie pozostaje nam nic innego, jak podziękować za genialna zabawę i zaprosić wszystkich zainteresowanych dobrym kinem na Ars Independent Festival 2017 - 26.09 - 01.10.2017 oczywiście do Katowic!#Amanda&Hubert

2 komentarze: