wtorek, 25 października 2016

Złota Klasyka - Taksówkarz (1976)

1 komentarz:
 
Taksówkarz (1976)
Reżyseria: Martin Scorsese
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 31 grudnia 1976Martin Scorsese jest legendarną postacią amerykańskiego kina, jego filmy pełne gwiazd, zawsze obsypane są deszczem nagród, oklaskami widzów i najwyższymi ocenami recenzentów.
Jednym z jego dzieł, które na zawsze zapisały się w historii kinematografii, jest nagrodzony w 1976 roku Złotą Palmą w Cannes Taksówkarz.

To historia Travisa Bickle’a, weterana wojny w Wietnamie, który pracując jako kierowca taksówki, przemierza nocny Nowy Jork, pełen zbrodniarzy i degeneratów niczym Sandomierz w jednym z polskich seriali. W jego życiu prywatnym brakuje sukcesów, a miłość do politycznej działaczki Betsy raczej nie zapowiada się na wielki, płomienny romans, zakończony żyli długo i szczęśliwie. W życiu bohatera następuje jednak pewien przełom, który może nie odmieni w radykalny sposób jego życia, ale zmusi do działania, ponieważ postanawia on oczyścić miast z plugastwa, a to zapowiada się na długie i męczące zadanie.

Taksówkarz to film zupełnie inny od najnowszych dzieł Scorese, znacznie skromniejszy, a przy tym dużo bardziej przejmujący i poruszający. Może nieco przejaskrawiony i odrobinę kiczowaty, ale też dzięki temu bardzo klimatyczny, mogący nasuwać skojarzenia z twórczością David Cronenberga. Był to też film, który objawił światu Roberta De Niro jak geniusza aktorstwa oraz pokazał widowni Jodie Foster, wtedy zaledwie trzynastoletnią dziewczynę na samym progu (wielkiej) kariery.

Taksówkarz to film, który zrobi wrażenie na każdym, jeśli nie inteligentną, poruszającą i wartką jak górski strumień fabułą, to niesamowitym klimatem, który potęguje muzyka Bernarda Herrmanna.


Daniel Mierzwa 

1 komentarz: