sobota, 29 lipca 2017

10 z jednego - filmy z akcją w Paryżu

1 komentarz:
 
Paryż to stolica europejskiej kultury, mody i stylu. Nie można się, więc dziwić, że od zawsze inspiruje twórców literatury, malarstwa czy filmów. Stolica Francji pełna zabytkowej zabudowy wąskich uliczek pełnych eleganckich restauracji i przytulnych kafejek, nad którymi góruje wieża Eiffela stała się scenografią niejednego filmu. Dlatego zanim zarezerwujecie bilet na samolot do Paryża obejrzyjcie dzieła z naszego dzisiejszego rankingu!

10. Marzyciele (2003)  reż. Bernardo Bertolucci – wchodzenie w dorosłość w Paryżu podczas społecznej obyczajowej rewolucji w 1968. Młody Amerykanin i francuskie rodzeństwo w poszukiwaniu własnych granic, wolności i spełnianiu pragnień. A do tego filmowe quizy głównych bohaterów i sporo nagości.  

9. Przed zachodem słońca (2004) reż. Richard Linklater – reżyser, który dla fanów autorskiego kina jest jedną z najbardziej sprawdzonych marek. Środkowa część jego kultowej trylogii opowiada o ponownym spotkaniu pary głównych bohaterów. Film, w którym coś dla siebie znajdą tu wszyscy ci, którzy lubią sentymentalne klimaty, ale podane w taki sposób, aby nie powodowały mdłości.

8. O północy w Paryżu (2011) reż. Woody Allen – przygotowująca się do ślubu para trafia do francuskiej stolicy. Inez w tym czasie spotyka się z byłym chłopakiem, a jej narzeczony Gil odbywa podróże w czasie podczas, których poznaje najwybitniejszych przedstawicieli paryskiej bohemy lat 20. Urocza pocztówka z Paryża ze wszystkimi cechami charakterystycznymi twórczości Allena – poczuciem humoru, aluzjami i plejadą gwiazd.

7. Dwa dni w Paryżu (2007) reż. Julie Delpy – znakomita komedia w reżyserii znanej francuskiej aktorki. Pobyt w Paryżu ma ożywić związek rodowitej paryżanki i jej amerykańskiego narzeczonego.  Rodzinne relacje, byli partnerzy i bardzo dużo poczucia humoru.

6. Zakochany Paryż (2006)  reż. Gérard Depardieu, Emmanuel Benbihy, Joel Coen, Wes Craven, Gus Van Sant, Alexander Payne, Bruno Podalydès. Gurinder Chadha. Frédéric Auburtin. Christopher Doyle, Alfonso Cuarón, Richard LaGravenese, Isabel Coixet. Ethan Coen, Sylvain Chomet, Olivier Assayas, Vincenzo Natali, Walter Salles, Oliver Schmitz, Nobuhiro Suwa. Daniela Thomas, Tom Tykwer, Nadine Eïd – 19 opowieści o miłości we wszystkich jej odcieniach w reżyserii twórców z całego świata z gwiazdorską obsadą. Poszukiwania zrozumienia, bliskości i czułości we francuskiej stolicy, które poruszą każdego widza

5. Ratatuj (2007) reż. Brad Bird – Remy, paryski szczur, marzy o pracy w ekskluzywnej restauracji. Gdy udaje mu się trafić do jednej z nich jest gotowy na wiele, aby spełnić swoje marzenie. Wzruszająca i zabawna animowana opowieść o realizacji marzeń, poszukiwaniu swojego miejsca,  wykorzystywaniu swoich szans i niepoddawaniu się, mimo przeciwności losu.

4. Amerykanin w Paryżu (1951) reż. Vincente Minnelli – obsypany Oscarami film, który stał się kamieniem milowym w historii musicalu i klasykiem światowego kina. Przepełniona tańcem opowieść o amerykańskim żołnierzu, który osiada w Paryżu, który jak to w filmach bywa długo miłości szukać nie musi, ale będzie musiał o nią zawalczyć.

3. Amelia (2001) reż. Jean-Pierre Jeunet – kultowy wręcz film twórcy wcześniej znanego z czarnych komedii i horrorów. Romantyczna komedia o dziewczynie, która postanawia uszczęśliwiać innych. Ironia, groteska i ciepło oraz fantastyczna Audrey Tatou, z której ten film uczynił gwiazdę.

2. Trzy kolory: Niebieski (1993) reż. Krzysztof Kieślowski  - Trzy kolory Krzysztofa Kieślowskiego są chyba największym światowym sukcesem polskiego kina. A w liczbie zdobytych laurów przewodzi im właśnie  pierwszy film z trylogii Niebieski, który zdobył Złotego Lwa w Wenecji. Losy Julie Vignon- de Courcy, kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego utraciła męża, znanego i cenionego kompozytora, oraz córkę. Trudne próby powrotu do normalności po przeżytej traumie w mistrzowskim wykonaniu Juliette Binoche. Magia kina, potężne emocje, poezja i piękna muzyka.

1. Ostatnie tango w Paryżu (1972) reż. Bernardo Bertolucci- drugi film tego wybitnego reżysera w naszym rankingu. Kontrowersyjna historia młodej Francuzki i starszego od niej Amerykanina, którzy spotykają się w pustym apartamencie, aby uprawiać, często perwersyjny, seks. Kipiący emocjami, pełen znaczeń, gorzki film o rozczarowaniu światem z wybitną rolą Marlona Brando.

A który film z wieżą Eiffela w tle jest Waszym ulubionym?#Amanda&Hubert 

1 komentarz:

  1. "Trzy Kolory" Kieślowskiego od jakiegoś czasu krążą w mojej głowie domagając się obejrzenia. Po tym rankingu chyba przyszedł na to czas.

    OdpowiedzUsuń