środa, 28 września 2016

Pokój (2015) - recenzja

Brak komentarzy:
 
Pokój (2015)
Reżyseria: Lenny Abrahamson
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 26 lutego 2016


Pokój to najnowszy film w reżyserii Lenny’ego Abrahamsona, który za swe działa już wielokrotnie zyskiwał uznanie na ważnych wydarzeniach filmowych. Nie inaczej było także w przypadku Pokoju, który zdobywał nagrody na festiwalach filmowych, a także widzów na całym świecie. Od swojej premiery uzyskał prawie 40 wyróżnień w tym Złotego Globa i Oscara dla odtwórczyni głównej roli Brie Larson.

Jest to opowieść oparta na podstawie bestsellera autorstwa Emmy Donoghue, ukazująca historię kobiety uwięzionej w szopie przez swojego oprawcę. Ma (Brie Larson) widz poznaje, gdy ma już pięcioletniego syna, który poza starą szopą nie zna innego świata. Wychowywany był on tam ze świadomością, że poza pokojem nic nie istnieje. Jednak matka decyduje się na zmianę postrzegania przez niego świata. Niestety do końca nie zdaje sobie sprawy z tego, że poza pokojem czyha na nich jeszcze więcej niebezpieczeństw niż wewnątrz.
Reżyser w tym klaustrofobicznym filmie genialnie przedstawia przestrzeń. Z dbałości o każdy szczegół pomaga widzowi zagłębić się w ten jakże mroczny, ale realny świat, a elementy dojrzewania i relacji matki z dzieckiem świetnie współgrają z całością kompozycji.


Patrycja Strempel 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz