sobota, 24 września 2016

41. Festiwal Filmowy w Gdyni

1 komentarz:
 
19. września Gdynia stała się wyjątkowo filmowym miastem. To właśnie wtedy ruszył 41. Festiwal Filmowy, który jest jedną z najstarszych imprez związanych z filmem w Europie. Festiwal ten uważany jest za najważniejszą z polskich imprez filmowych i w szczególny sposób przyczynia się do rozpowszechnia sztuki filmowej w Polsce.

Festiwal w Gdyni jak zwykle podzielony jest na sekcje.
W pierwszej z nich, najbardziej prestiżowej, Konkursie Głównym, zobaczymy 16 filmów, za równo takich, które już gościły na ekranach kin, tych, które dopiero, co miały premiery na znanych festiwalach i takie, które w Gdyni pierwszy raz zostaną pokazane publiczności. Reżyserami konkursowych propozycji są znani i cenieni twórcy, ale też debiutanci.

Jury pod przewodnictwem legendy polskiego kina- Filipa Bajona, obok którego zasiedli Lenny Abrahamson, twórca zeszłorocznego filmowego ulubieńca krytyków i publiczności- Pokoju oraz sundance’owego przeboju- Franka, ceniona, pracująca głownie w USA operatorka filmowa Magdalena Górka, montażysta filmowy Bartosz Karczyński, scenografka robiąca karierę w Stanach Zjednoczonych- Ola Maślik, ceniony pisarz młodego pokolenia- Łukasz Orbitowski, jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich aktorek- Kinga Preis oraz brytyjski kompozytor muzyki filmowej, Gary Yershon, znany głównie ze współpracy  z Mike’iem Leigh, wybierze zdobywcę Złotych Lwów spośród następujących filmów:

CZERWONY PAJĄK, reż. Marcin Koszałka
FALE, reż. Grzegorz Zariczny
JESTEM MORDERCĄ, reż. Maciej Pieprzyca
KAMPER, reż. Łukasz Grzegorzek
KRÓLEWICZ OLCH, reż. Kuba Czekaj
LAS, 4 RANO, reż. Jan Jakub Kolski
NA GRANICY, reż. Wojciech Kasperski
OSTATNIA RODZINA, reż. Jan P. Matuszyński
PLAC ZABAW, reż. Bartosz M. Kowalski
PLANETA SINGLI, reż. Mitja Okorn
SŁUGI BOŻE, reż. Mariusz Gawryś
SZCZĘŚCIE ŚWIATA, reż. Michał Rosa
WOŁYŃ, reż. Wojciech Smarzowski
WSZYSTKIE NIEPRZESPANE NOCE, reż. Michał Marczak
ZAĆMA, reż. Ryszard Bugajski
ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI, reż. Tomasz Wasilewski

Wśród innych sekcje konkursowe podczas Festiwalu to:
Konkurs Inne Spojrzenie, który kierowany jest do filmów wymykających się granicom kina konwencjonalnego, oparty jest na eksperymentalnej formie, a ważne tematy, które filmy te poruszają skłaniają do dyskusji.
Konkurs Młodego Kina – wśród filmów prezentowanych podczas tej sekcji znajdziemy zarówno etiudy fabularne, jak i fabularne filmy dyplomowe, które realizowane były przez studentów polskich szkół filmowych. Podczas seansów można zobaczyć, jak polskie kino prezentować będzie się za kilka lat, gdy młodzi twórcy podejmą się realizacji kina pełnometrażowego.
Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych – to wybór polskich, fabularnych filmów krótkometrażowych, z wyłączeniem etiud i filmów dyplomowych studentów szkół filmowych.

Pełni ekscytacji i oczekiwania pozostawiamy Was z tym małym zalążkiem gdyńskich emocji. Sami zaś wracamy do śledzenia wydarzeń festiwalowych i codziennego odwiedzania kina, do czego również i Was zachęcamy! Dajcie znać, czy któreś z tych filmów mieliście okazje już zobaczyć, jesteśmy ciekawi Waszego zdania :)


#Amanda&Hubert 

1 komentarz:

  1. Szkoda, że nie mam jak dojechać :P

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń