wtorek, 17 stycznia 2017

Złota Klasyka - Pasażerka (1963)

2 komentarze:
 
Pasażerka (1963)
Reżyseria: Andrzej Munk, Witold Lesiewicz
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 20 września 1963

Andrzej Munk to twórca, którego filmy Eroica i Zezowate szczęście weszły do absolutnego kanonu polskiego kina. Jednak nie tylko te dzieła zapisały się w historii narodowej kinematografii. Równie ważnym obrazem jest ostatni, niekończony przez wybitnego reżysera, film Pasażerka.
Film jest opowieścią Lizy, byłej nadzorczyni w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, która po latach, powracają statkiem pasażerskim do opuszczonej przed laty Europy, spotyka byłą więźniarkę obozu. Sytuacja ta przywołuje wspomnienia. Liza opowiada jedną z wersji wydarzeń mężowi, który nie znał jej przeszłości. Drugą bliższą prawdy wersję wydarzeń bohaterka przypomina samej sobie.
Znakomita jest tu gra aktorek. W głównej roli aktorka, która stała się legendą, Aleksandra Śląska. Wznosi się tu wyżyny aktorstwa. Świetna jest też Anna Ciepielewska w roli Marty- więźniarki obozu.

Pasażerka nie jest dziełem ukończonym, spora część scenariusza nie została zrealizowana, ale nakręcone sceny, które możemy obejrzeć, robią ogromne wrażenie. Są niezmiernie poruszające i robią wrażenie na każdym, kto je ogląda. A uzupełnienie fabuły zbudowanej ze zrealizowanego materiału o wypowiedzi nadają temu filmowi eksperymentalnego charakteru, ale też budują atmosferę szacunku dla dokonanej pracy reżysera. Razem tworzy to jeden z najbardziej przejmujących filmów o ludzkich postawach w trudnych czasach oraz o odpowiedzialności za czyny z przeszłości, kiedy ofiary działań krążą nad wspomnieniami jak widmo.
Pasażerka to kino wybitne, mające wszystko, co wielkim dziełom kina jest potrzebne- ważny temat, znakomitą grę obsady, poruszające sceny oparte o świetny scenariusz, a wszystko to uzupełnione osobistą historią reżysera, który pracy nad tym dziełem nie zdążył ukończyć.


Daniel Mierzwa 

2 komentarze:

  1. Ne znam kompletnie i raczej to nie dla mnie :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/01/khaki-army-green-sweater.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Od pewnego czasu śledzę wasze poczynania w poszukiwaniu filmowych inspiracji i znów się nie zawiodłem :)

    OdpowiedzUsuń