piątek, 20 stycznia 2017

Fritz Bauer kontra państwo (2015) - recenzja

1 komentarz:
 
Fritz Bauer kontra państwo (2015)
Reżyseria: Lars Kraume
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 20 stycznia 2017

Słysząc nazwisko Fritz Bauer mało kto z nas ma jakiekolwiek skojarzenia. Dlatego być może Fritz Bauer kontra państwo może wydawać się filmem mało interesującym. A to spory błąd.

Film Larsa Kraume, który zrobił furorę na MFF w Locarno w 2015 roku i zdobył tam Nagrodę Publiczności opowiada o epizodzie z życia tytułowego Fritza Bauera, prokuratora generalnego Hesji i byłego więźnia obozu koncentracyjnego, któremu przy pomocy swojego młodego współpracownika, udaje się zdobyć dowody na to, że Adolf Eichmann- nazistowski zbrodniarz ukrywa się w Argentynie. Bauer dokonując moralnie wątpliwego wyboru kontaktuje się z Mossadem- izraelskim wywiadem. Dzięki jego pomocy izraelscy agenci odnajdują i pojmują wojennego zbrodniarza.

Fritz Bauer kontra państwo to interesujący dramat o walce o dziejową sprawiedliwość mimo oporów władzy i otoczenia. Reżyser dzięki elementom thrillera i filmów noir sprawnie buduje klimat napięcia i osaczenia głównych bohaterów filmu. Zarysowuje też obyczajowe tło końcówki lat 60. w Niemczech.

Film Larsa Kraume sięga po mało znany epizod z historii naszych zachodnich sąsiadów i ciekawie przybliża go widzom. Sprawnie budując napięcie i praktycznie nie nudząc widza ani przez chwilę. Na uwagę zasługują też kreacje aktorskie, w szczególności brawurowy Burghard Klaußner w tytułowej roli.


Daniel Mierzwa 

1 komentarz:

  1. Film nie dla mnie aczkolwiek wydaje się byc fajny :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/01/wishlist-from-yoins.html

    OdpowiedzUsuń