czwartek, 29 czerwca 2017

Aquarius (2016) - recenzja

2 komentarze:
 
Aquarius (2016)
Reżyseria: Kleber Mendonça Filho
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 30 czerwca 2017

Kino brazylijskie mimo, że często porusza istotne tematy, sięga po nowe środki artystycznego wyrazu i jest nam bardzo bliskie, a nie egzotyczne, niezrozumiałe i tematycznie obce, nie cieszy się nadmierną popularnością wśród widzów kin. W świecie filmu znane i cenione są takie nazwiska jak Walter Salles, Hector Babenco czy Fernando Meirelles. Do ich grona dołączył Kleber Mendonca Filho. A to za sprawą świetnie przyjętego na zeszłorocznym festiwalu w Cannes dramatu Aquarius.


To opowieść o Clarze, dojrzałej kobiecie, która jest ostatnią mieszkanką apartamentowca - tytułowego Aquariusa. Pozostałe mieszkania w budynku już dawno wykupił deweloper, który na miejscu planuje postawić zupełnie nową budowlę. Chce przekonać kobietę do opuszczenia lokalu. Gdy to się nie udaję, sięga po coraz to bardziej drastyczne środki.

Aquarius to film, w którym splata się wiele wątków. Jednym z nich jest walka o swoją godność. Clara robi wszystko by sama decydować o sobie, swoim życiu i przyszłości. Jest wierna swoim przekonaniom i nikt nie jest w stanie jej przekupić. Jest to też film o poszukiwaniu swojego szczęścia, mimo, że życie wystawia nas na próby. Bohaterka mimo okaleczonego przez chorobę ciała nie traci pewności siebie, poczucia swojej wartości, wie czego chce i czego szuka. Kolejnym znaczącym wątkiem jest też dom jako część nas, miejsce, w którym nasza przeszłość splata się z przyszłością, miejsce, w którym jest kawałek naszej duszy. I nikt nie powinien móc nam go odebrać. Fabuła filmu zwraca też uwagę na relację między matką a dziećmi, często wystawianymi na próbę przez różnice zdań, postaw czy światopoglądów, ale też przez tak przyziemne rzeczy jak odległość.

Na szczególną uwagę zasługuje Sonia Braga, jedna z najbardziej znanych i docenianych na świecie gwiazd brazylijskiego kina w głównej roli. Przejmuje ona władzę nad ekranem  i skupia całą uwagę widza. W roli pewniej siebie, doświadczonej przez życie Clary jest przekonująca, gra bardzo odważnie,  ale zawsze z klasą.

Aquarius to znakomity film, pełen ważnych, poruszających wątków, który mimo, że dzieje się w odległym kraju porusza problemy aktualne pod każdą szerokością geograficzną.


Daniel Mierzwa 

2 komentarze:

  1. Widzę, że wysoko oceniony ale jakos nie dla mnie :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/06/white-outfit.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę zobaczyć!

    OdpowiedzUsuń