wtorek, 20 grudnia 2016

Złota klasyka - To wspaniałe życie (1946)

1 komentarz:
 
To wspaniałe życie  (1946)
Reżyseria: Frank Capra
Gatunek: Dramat, Fantasy
Premiera na świecie: 20 grudnia 1946

Są filmy, które weszły do klasyki kina i darzone są wręcz kultem, pomimo tego, że ich premiera nie odbiła się echem, krytycy nie byli zachwyceni, a widzowie nie pchali się tłumami do kinowej sali podczas seansów. Jednym z takich obrazów  jest arcydzieło wśród świątecznych filmów – To wspaniałe życie Franka Capry z 1946 roku.

Główny bohater- George Bailey postanawia popełnić samobójstwo, i to nie w byle jaki dzień, a w Wigilię Bożego Narodzenia. Jednak przed uskutecznieniem tego aktu ratuje go Clarence, jego anioł stróż. Uświadamia też mężczyźnie o ile gorszym miejscem byłby świat, gdyby nie działania, które podjął w ciągu swojego niełatwego życia.
Fabuła tego To wspaniałe życie jest nieco naiwna i może nieco plastikowa. Ale świetna gra aktorów. Znakomity jest tutaj w głównej roli prawdziwy gwiazdor tamtych czasów- James Stewart, który za rolę Jamesa Baileya otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Znakomity jest też Lionel Barrymore w roli, inspirowanego postacią Ebenezera Scrooge’a, pana Pottera. Świetna jest też Donna Reed w roli żony głównego bohatera- Mary. Nie można też zapomnieć o świetnej roli Haney’ego Traversa jako Clarence’a. Choć pewnie nawet tak dobra obsada by tak nie zagrała, gdyby reżyserem nie był twórca już wręcz legendarny- Frank Capra.
Ogromną siłą jest też to jak bardzo ten film jest wzruszający, poruszy on każdego, a na seans dobrze przygotować paczkę chusteczek, bo niejedna łezka się zakręci w oku.

To wspaniałe życie to film, który trzeba polecić wszystkim tym , którzy kochają kino i chcą poznać klasyczne już filmy, a także tym, którzy szukają pełnego magii świątecznego filmu, znacznie lepszego niż to, czym przez święta raczą nas stacje telewizyjne. 


Daniel Mierzwa

1 komentarz:

  1. Super opisane i zachecajaco jednak to nie sa moje klimaty :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2016/12/christmas-is-coming.html

    OdpowiedzUsuń