niedziela, 4 grudnia 2016

10 z jednego - Cate Blanchett

1 komentarz:
 
Są w Hollywood aktorki, które są gwarantem dobrego filmu. I jedną z takich osób jest największy dar Australii dla USA – Cate Blanchett. Gwiazda z Antypodów łączy udział w wymagających i poruszających dramatach, jak i w kinie rozrywkowym, ale za każdym razem dba o to, by jej role były znakomite. Nie ma co zwlekać, trzeba czytać, a potem oglądać (i oczywiście podziwiać boską Cate).


10. Nancy w Rycerzu pucharów (2015) – jeden z najostrzej potraktowanych przez krytyków filmów Terrence’a Malicka. Egzystencjalne problemy hollywoodzkiego scenarzysty i jego dłuższe lub krótsze związki z kobietami. A wśród nich najmocniejsza aktorsko jest właśnie Cate Blanchett jako Nancy. A mierzyła się z takimi konkurentkami jak Imogen Poots czy Natalie Portman.


9. Jane Winslett-Richardson w Podwodnym życiu ze Stevem Zissou (2004) – szalona podmorska żegluga w reżyserii Wesa Andersona. A Cate w roli dziennikarki, która namiesza w życiu głównych bohaterów jest fenomenalna.


8. Daisy w Ciekawym przypadku Benjamina Buttona (2008) – film należący do najsłabszych w dorobku Finchera, pełen banałów i oczywistości. Ale ma jeden mocny punkt, którym jest Cate Blanchett w roli ukochanej tytułowego bohatera, której marzenia o karierze tancerki pogrzebał wypadek.

7. Katharine Hepburn w Aviatorze (2004) – nagrodzona Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową Cate w roli legendy Hollywood. Znakomita rola i słusznie otrzymane nagrody.


6. Susan Jones w Babel (2006) – wielowątkowy film, z których jeden dotyczy pary amerykańskich turystów. W roli małżonki właśnie Cate. Aktorski popis u boku Brada Pitta.


5. Sheba Hart w Notatkach ze skandalu (2006) – historia nauczycielki, która przyłapuje koleżankę z pracy, która ma romans z uczniem. Blanchett i Judy Dench tworzą znakomity aktorski duet.

4. Elżbieta I w Elizabeth (1998) i Elizabeth: Złoty wiek (2007) – jedna z najlepszych kostiumowych roli w historii kina. Cate w roli samotnej królowej Anglii jest przekonująca, autentyczna, kiedy trzeba antypatyczna, a gdy to potrzebne budząca współczucie. Wielka rola!

3. Carol Aird w Carol (2015) – świetna rola tytułowej bohaterki, dojrzałej kobiety wdającej się w  romans z młodszą dziewczyną. Poruszająca rola w nieszablonowej historii.

2. Bob Dylan/Jude w I’m not there. Gdzie indziej jestem (2007) – Cate jako jedyna kobieta w gronie aktorów, którzy wcielają się w różne aspekty osobowości muzyka i poety. Puchar Volpi na festiwalu w Wenecji.

1.  Jasmine w Blue Jasmine (2013) – Oscar za rolę porzuconej przez męża- finansowego oszusta, kobiety, która próbuje na nowo budować swoje życie. Aktorski popis na miarę największych aktorek!

A jaka jest Wasza ulubiona rola Cate Blanchett?

#Amanda&Hubert

1 komentarz:

  1. Ja w sumie teraz dopiero zdałam sobie sprawę w ilu ona filmach zagrała :O

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń