wtorek, 6 grudnia 2016

Złota Klasyka - Dzikie trzciny (1994)

1 komentarz:
 
Dzikie trzciny (1994)
Reżyseria: Andre Techine
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 15 września 1995

Andre Techine to nazwisko, które zna każdy fan francuskiego kina. Debiutował w 1969 roku jako reżyser i jest twórczo aktywny do dziś, w tym roku na festiwalu w Berlinie pokazał swój najnowszy film. Jednym z jego najbardziej znanych i również cenionych filmów są Dzikie trzciny, które na ekranach kin zawitały w 1994 roku.

Akcja filmu toczy się latem 1962 roku, trwa wojna w Algierii, a we Francji to czas niepokojów. W tej rzeczywistości przyszło wchodzić w dorosłość trójce bohaterów- nieśmiałemu Francoisowi, będącego jego przeciwieństwem Serge’owi, i przyjaciółce pierwszego z nich- Maite. Śledzimy jak dorastają, zakochują się, zmieniają poglądy oraz jak zmienia się ich życie, czasem przez wpływ innych osób.

Dzikie trzciny to znakomite psychologiczne studium. Obserwujemy rodzące się między bohaterami fascynacje, nie zawsze tylko uczuciowe, czasem wyłącznie erotyczne. Widzimy też istniejące między nimi różnice poglądów, obserwujemy jak polityka wpływa na ich relacje. Jednak ten film w głównej mierze opowiada o odkrywaniu siebie, swoich potrzeb i pragnień.

Do głównych atutów filmów należy przede wszystkim gra aktorów. Grający Francisa Gael Morel i odtwórca roli Serge’a- Stephane Rideau, dopiero debiutowali, a już stworzyli przejmujące i prawdziwe kreacje. Szczególna uwaga jednak należy się  Elodie Bouchez, która gra tu wręcz po mistrzowsku, a jest to jej pierwsza tak duża rola. Nie ma się, co dziwić, że wkrótce została gwiazdą francuskiego kina, a na jej koncie pojawiła się nawet canneńska Złota Palma.
Plusem filmu są też piękne, słoneczne i sielskie plenery, których urodę podkreślają fantastyczne zdjęcia.

Dzikie trzciny to jeden z najlepszych filmów o dorastaniu jakie kiedykolwiek powstały, a obejrzeć powinien każdy, kto ceni sobie inteligentne europejskie kino.


Daniel Mierzwa 

1 komentarz:

  1. Nie znam ale musze obejrzeć recenzja mnie bardzo zacheciła :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń