wtorek, 17 maja 2016

Festiwal Filmów Kultowych 2016

2 komentarze:
 
Witajcie!

Już w tę środę (18.05) rozpoczyna się długo przez nas wyczekiwany Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach. Wśród programowych propozycji każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy fundują widzom dużą dawkę klasyki, ale również filmy dokumentalne, prelekcje i dyskusje. Prezentowane będą również retrospektywy wybitnych twórców, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii X muzy. Wśród nich można wyróżnić Johna Frankenheimera, którego aż cztery filmy prezentowane będą podczas wydarzenia (Pociąg, Ptasznika z Alcatraz, Twarze na sprzedaż oraz Przeżyliśmy wojnę) oraz Johna Boormana – mistrza kina sensacyjnego, którego kilka produkcji widzowie będą również mieli okazję zobaczyć w katowickich kinach (Excalibur, Wybawienie i Zardoz).
plakat edycji autorstwa Marty Gawin.

Według nas absolutnymi perełkami, których niezobaczenie byłoby grzechem są właśnie filmy wyreżyserowane przez Johna Boormana.

Excalibur film z 1981 roku nominowany do Złotej Palmy w Cannes, czy Oscara. Świetne kino gatunkowe ukazujące losy króla Artura, który staje na czele Rycerzy Okrągłego Stołu. W filmie wystąpiła plejada gwiazd. Zagrali m.in. Helen Mirren, Liam Neeson, Gabriel Byrne, a nawet znany z serii Star Trek i X-Men Patrick Stewart.

Wybawienie film, cytując organizatora (znany także w Polsce pod tytułem Uwolnienie) to filmowa adaptacja powieści Jamesa Dickeya, opowiadająca historię czterech przyjaciół, którzy wybierają się na spływ po rwącej i niebezpiecznej rzece w Georgii. Ten genialny obraz w 1973 roku otrzymał nominacje do 3 Oscarów (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy montaż), 5 nominacji do Złotych Globów i 3 nominacje do nagrody BAFTA.

"Excalibur i Wybawienie zostaną pokazane w czasie Festiwalu Filmów Kultowych po raz pierwszy z odnowionych, cyfrowej jakości kopii. Możliwe, że to jedyna okazja, żeby zobaczyć te znakomite filmy na dużym kinowym ekranie, więc nie można przegapić tych seansów."

Zardoz film, którego akcja dzieje się w roku 2293, kiedy to ziemia podzielona jest na dwa obozy – dzikich barbarzyńców i garstkę rozwiniętych mentalnie władców planety. Sean Connery i Charlotte Rampling – tego nie można przegapić!

Dokładny program wydarzenia znajdziecie na stronie Festiwalu lub pobierzecie tutaj! Zapraszamy do wspólnej zabawy i mamy nadzieję, że do zobaczenia!


#Amanda&Hubert

2 komentarze:

 1. Fajne wydarzenie, ale ja mam za daleko :(

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na wzajemną obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, ale nie dla mnie :D

  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń