czwartek, 27 września 2018

Kamerdyner (2018) - recenzja

Brak komentarzy:
 

Kamerdyner (2018)

Reżyseria: Filip Bajon
Gatunek: Dramat historyczny
Premiera w Polsce: 21 września 2018

Miło podczas filmu odpłynąć wspomnieniami do plenerów, gdzie spędzało się jedne z bardziej udanych wakacyjnych chwil, a jeszcze milej, gdy oglądając polską produkcję poczujemy zadziwiający powiew świeżości, który urozmaicony klimatem i kostiumami z dawnych lat, oferuje seans, o którym nie chce się zapominać.


Kamerdyner to historia rozgrywająca się niemal przez 50 lat, splatająca losy Polaków, Niemców i Kaszubów. Rozpoczyna się od narodzin głównego bohatera Mateusza, zaraz po których umiera jego matka, on zaś trafia na wychowanie do zamożnej rodziny Kraussów, gdzie dorasta razem z Kurtem oraz Maritą. Od początku widać dystans i społeczne poniżanie bohatera ze strony niektórych członków rodziny. Szczególnie uwidaczniają się one, gdy Mateusz i Marita zakochują się w sobie, a ich związek staje się niekorzystny dla zamożnej rodziny. Akcja lawiruje pomiędzy latami spokoju, czy powojennej beztroski, chwilami niepewności i niebezpieczeństwa.

Reżyser co rusz rozwija kolejny wątek, jednak ich mnogość nie przeszkadza, a wyjątkowo dobrze prowadzone, dodają scenariuszowi jakości. Produkcja łączy wiele różnorodnych elementów od romansu, przez rodzinne relacje, aż do dwóch wojen i angażujących scen batalistycznych. W tym wszystkim dobrze odnajduje się również obsada, Sebastian Fabiański w roli Mateusza wypada naprawdę dobrze, ale to drugi plan robi całość produkcji. Świetny Olbrychski, dobry Woronowicz i jeszcze lepszy Gajos, wielu znakomitych aktorów daje popisy swojego talentu, z zaangażowaniem wcielając się co raz to starsze wersje swoich bohaterów.

Kamerdyner to film jakich niewiele jest w polskiej kinematografii. Reżyser z rozmachem podszedł do całości produkcji nadając jej dzięki temu odpowiedniej jakości. To dobrze poprowadzona fabuła, która świetnie współgra z bohaterami, przemyślany scenariusz robiący pozytywne wrażenie


Patrycja Strempel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz