środa, 9 marca 2016

Orły już za nami!

2 komentarze:
 
Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy!?- pytała w swoim największym przeboju Danuta Rinn. Gdzie są sokoły i herosy- nie wiemy. Natomiast orły były widziane 7 marca Teatrze Polskim w Warszawie, bo tam rozdano Orły– nagrody Polskiej Akademii Filmowej. 


Za najlepszy film tego roku uznano Body/Ciało Małgorzaty  Szumowskiej.
Body/Ciało to historia doświadczonego prokuratora i jego cierpiącej na anoreksję córki, którzy próbują poukładać swoje życie po tragedii, która ich spotkała. Zdecydowanie najlepszy polski film zeszłego roku.


Nagrodę za najlepszą główną rolę męską Orła otrzymał  Janusz Gajos za rolę prokuratora Janusza Koprowicza w filmie Body/Ciało.
Janusz Gajos rolą w Body/Ciało pozostawił resztę polskich aktorów daleko w tyle. Niesamowicie autentyczna rola i kolejna perełka w aktorskim dorobku tego wybitnego aktora.

Orła w kategorii najlepsza główna rola kobieca otrzymała Maja Ostaszewska za rolę terapeutki Anny również w filmie Body/Ciało.
Maja Ostaszewska dostała do zagrania jedną z najciekawszych ról kobiecych w polskim kinie ostatnich lat. I wywiązała się z tego zadania koncertowo. Potraktowała rolę Anny z dystansem, ale też z czułością i zrozumieniem. Maję Ostaszewską w takich rolach lubimy oglądać.

Najlepszym drugoplanowym aktorem został Wojciech Pszoniak za rolę w filmie   Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, a najlepszą drugoplanową aktorką Anna Dymna również za film Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy.
O ile wielu widzów i krytyków uznało Excentryków… z film nieco irytujący, to do kreacji aktorskich zwłaszcza tych na drugim planie nikt nie miał zastrzeżeń. Ale to też jedne z najwybitniejszych postaci polskiego aktorstwa.

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała znakomita Małgorzata Szumowska za Body/Ciało.
Ta nagroda zupełnie nie dziwi. Po uznaniu dla reżyserki na festiwalu w Berlinie i ogłoszeniu Body/Ciało najlepszym filmem na festiwalu w Gdyni, była faworytką do tej nagrody. I to niewątpliwie zasłużenie.

Najlepszy scenariusz - Kinga Dębska  Moje córki krowy
Najlepsza muzyka - Wojciech Karolak Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
Najlepsze zdjęcia - Arkadiusz Tomiak Karbala
Najlepszy film dokumentalny - Kinga Dębska, Maria Konwicka Aktorka
Najlepsza scenografia - Jagna Janicka Hiszpanka
Najlepszy film europejski – Młodość reż. Paolo Sorrentino
 Najlepsze kostiumy - Andrzej Szenajch, Dorota Roqueplo Hiszpanka
Najlepszy dźwięk - Krzysztof Jastrząb, Mateusz Irisik Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
Najlepszy montaż - Agnieszka Glińska 11 minut
Odkrycie roku - Agnieszka Smoczyńska, za reżyserię Córek dancingu
Najlepszy filmowy serial fabularny  - Prokurator
Nagroda publiczności – Moje córki krowy
Nagroda Specjalna Nagroda za osiągnięcia życia – Janusz Gajos


Z pozostałych kategorii najbardziej cieszy nas ogłoszenie Agnieszki Smoczyńskiej Odkryciem Roku. Jej film pozbawiony jest kompleksów, posiada spójną i ciekawą koncepcję, a o uniwersalności tego filmu niech świadczy jego uznanie poza granicami Polski, w tym na legendarnym Sundance Festival.

#Amanda&Hubert

2 komentarze:

 1. Fajne orły :D
  Coś słyszałam o "Body/ciało", ale nie oglądałam :D
  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie ogladałam tego bo już spałam, fajne podsumowanie :*

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com odpowiadam na każdą obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń