niedziela, 6 marca 2016

Wstrząs (2015) - recenzja

4 komentarze:
 
Wstrząs (2015)

Reżyseria: Peter Landesman
Gatunek: Dramat, Sportowy
Premiera w Polsce: 11 marca 2016


Wstrząs to najnowszy film Petera Landesmana, którego reżyserski dorobek nie jeszcze zbyt pokaźny,  jednak swoje najnowsze dzieło realizuje w zadziwiająco dobrym kierunku. Przed obejrzeniem tego filmu zastanawiałam się, czy będzie to kolejny film, który teraz już doszczętnie pogrąży Will’a Smith’a, gdyż po 1000 lat po Ziemi nie spodziewałam się fajerwerków. Jednak aktor zaprezentował się bardzo pozytywnie. Można spotkać się z opiniami, iż został on nawet niedoceniony za tę rolę przez Akademię, która nie nominowała go do Oscara.

Wstrząs to typowy film w amerykańskim stylu. Przepełniony schematami, dosyć nieciekawą muzyką i scenami pełnymi patosu i lukru. Opowiada historię doktora Benneta Omalu - imigranta (w tej roli Will Smith z udawanym akcentem), który przybył do Ameryki, by zrealizować swój american dream. Już na początku filmu widz dowiaduje się, że jest człowiekiem niezwykle wykształconym, jednak samotnym. W dalszej części ukazane jest, jak stopniowo dowodzi swojej teorii, że mikrowstrząsy oraz urazy głowy sportowców mają wpływ na falę samobójstw, depresji i zaburzeń psychicznych wśród nich. Pomimo dobrych zamiarów staje się wyrzutkiem społeczeństwa, gdyż futbol amerykański, jest tam sportem narodowym.

Zapewne wielu polskich widzów nie do końca zachwyci tematyka tego filmu. Jest ona szczególnie mocno związana z amerykańskimi realiami i potrzebami. Jednak należy zauważyć, że film ten jest historią opartą na faktach, a dokładnie zainspirowaną artykułem w magazynie "GQ". Ma to znaczący wpływ na postrzeganie tego filmu i stosunek do niego, gdyż urzeczywistnia i urealnia problem z jakim boryka się sport. A podobno sport to zdrowie.

Zapraszamy również do innych naszych recenzji filmowych :) (klik!)


Patrycja Strempel 

4 komentarze:

 1. Uwielbiam ego aktora <3

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Will Smith ma na swoim koncie kilka fajnych ról i filmów, jednak większość to takie przeciętniaki, w amerykańskimi filmach najbardziej denerwuje mnie to, że "Stany Zjednoczone" są centrum ziemi, a reszta kontynentów "orbituje" wokół nich, im więcej takich filmów się obejrzało tym bardziej sceptycznie podchodzi się do ich kina, ale zdarzają się tez wyjątki.

  OdpowiedzUsuń
 3. ojej Will smith<3

  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądnę :D
  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń