piątek, 16 marca 2018

W ułamku sekundy (2017) - recenzja

1 komentarz:
 

W ułamku sekundy (2017)
Reżyseria: Fatih Akin
Gatunek: Dramat
Premiera w Polsce: 23 lutego 2018

Ważne filmy o silnych kobietach robią furorę w kinach, czy na festiwalach. Podobnie było z mającym premierę na festiwalu w Cannes filmem W ułamku sekundy będącym świetnym połączeniem nierównej walki o sprawiedliwość z przebiegłym kinem zemsty.


Film W ułamku sekundy ukazuje mocny portret kobiety. Bohaterki – Katji (Diane Kruger), której mąż i sześcioletni syn giną w zamachu bombowym. Tragedia rodzinna prowadzi bohaterkę do sądowej walki, podczas której nierówny proces udowadnia kolejne dowody i potencjalnych sprawców. W rozwiązaniu sprawy nie pomaga niestety przeszłość męża - tureckiego pochodzenia, który kilka lat z życia przesiedział w więzieniu za handel narkotykami, jednak potem stał się odpowiedzialnym ojcem z dobrze prosperującą firmą. Trop goni trop, a widz z zapartym tchem podąża za Diane Kruger i kibicuje jej w dążeniu do sprawiedliwego zakończenia sprawy. Film można podzielić na trzy części, pierwsza gdzie poznajemy rodzinę, i jak się później okazuje ich ostatnie chwile, kolejną skupiającą się na procesie, dowodach, oskarżonych i brutalności systemu, by ostatecznie przejść do prawdziwego kina planowania i wcielania w życie zemsty.

Reżyser sprawie przeprowadza widza przez wyjątkowo precyzyjnie skonstruowana historię, której głównymi elementami są emocje. Nie omija również tematu wyższości idei, czy braku wrażliwości i społecznej znieczulicy. Daje szanse na zastanowienie się nad kwestiami politycznymi, ale również nad poszukiwaniem sprawiedliwości na własną rękę.

Najmocniejszą stroną jest bez wątpienia Diane Kruger. Aktorka genialnie wciela się w postać żony i matki, której świat w jednej sekundzie się zawalił. Jej emocjonalność i ból nie byłyby jednak tak świetnie ukazane, gdyby nie scenariusz z prawdziwego zdarzenia. Konsekwentnie prowadzący widza przez kolejne sekrety ludzkiej nienawiści.

W ułamku sekundy to bardzo dobry obraz o poszukiwaniu sprawiedliwości w obliczu niepojętego bólu. Portret nieograniczonej kobiety walczącej, której determinacja prowadzi do bezwzględnej zemsty z imigranckim i politycznym motywem w tle.


Patrycja Strempel


1 komentarz:

  1. Świetny film, pełen emocji. Przez cały seans siedziałem w napięciu kibicując matce, która straciła swoją rodzinę. Naprawdę mocny film

    OdpowiedzUsuń