sobota, 6 sierpnia 2016

10 z jednego w czerni i bieli

3 komentarze:
 
Hej!

Czarno-białe filmy zwykle kojarzą Wam się z czymś tak starym jak dinozaury, a waszym rodzicom pewnie z serią W starym kinie, która umilała im popołudnia w PRL-u. Aby odczarować te skojarzenia przygotowaliśmy listę dziesięciu najlepszych czarno-białych filmów nakręconym w ciągu ostatnich 25 lat.

10. O dziewczynie, która nocą wracała sama do domu  (2014) reż. Ana Lily Amipour- pełne przestępczości miasto w Iranie jest terroryzowane przez jeżdżącą na deskorolce wampirzycę. Jeden z najciekawszych i najbardziej stylowych debiutów ostatnich lat.

9. Frances Ha (2012) reż. Noah Baumbach- film opowiada historie energicznej bohaterki, która pomimo życiowych trudności pragnie podążać własną drogą i robić to, co kocha. Pełna ekspresji i miłości do tańca pozycja dla wrażliwych.

8. Ida (2013) reż. Paweł Pawlikowski- pierwszy Oscar dla najlepszego filmu anglojęzycznego dla polskiego filmu. Poruszająca historia młodej zakonnicy, która musi się zmierzyć ze swoim dziedzictwem. Do tego wybitne role i cudowne, klimatyczne zdjęcia.

7. Rewers (2009) reż. Borys Lankosz- wybitne polskie aktorki, znakomity scenariusz i świetnie oddany klimat lat 50. Czarna komedia, która jest najwybitniejszym dotychczas filmem w dorobku tego reżysera.

6. Nebraska (2013) reż. Alexander Payne- Cierpiący na alkoholizm i mający początkowe objawy choroby Alzheimera Woody Grant wraz z synem wyrusza odebrać rzekomą nagrodę w loterii. Poruszające, ale też krzepiące kino dla fanów nieśpiesznych dramatów. Do tego świetna muzyka no i niezwykle udane role aktorskie.

5. Kawa i papierosy (2003) reż. Jim Jarmusch- zbiór etiud, których bohaterowie dyskutują na przeróżne tematy przy kawie i papierosach. Świetne aktorstwo!

4. Control (2007) reż. Anton Corbijn- wysmakowany obraz o życiu (i śmierci) Iana Curtisa- lidera Joy Division. Czarno-białe zdjęcia, dobra gra aktorska i prawdziwa, poruszająca historia składają się na intymny obraz o niszczącej sile sztuki.

3. Artysta (2011) reż. Michel Hazanavicius- gwiazda kina niemego - George Valentin jest uwielbiany przez tłumy. Jednak z czasem, gdy kino się rozwija i możliwe jest udźwiękowienie filmów aktor, nie może sobie z tym poradzić. Musi stanąć w obliczu wyzwania i zdecydować, czy poddać się nadchodzącej rewolucji, czy odejść w zapomnienie. W pokonaniu swoich słabości pomaga mu przeurocza Peppy, która jest w nim szaleńczo zakochana.

2. Biała wstążka (2008) reż, Michael Haneke- absolutne arcydzieło i zasłużona Złota Palma dla Michaela Hanekego. W filmie obserwujemy życie wioski, którym wstrząsa seria dziwnych i niepokojących wydarzeń. Przejmujący film, który każdy powinien obejrzeć.

1. Lista Schindlera (1993) reż. Steven Spielberg- zapewniający moc wzruszeń i refleksję film o niemieckim przedsiębiorcy- Oscarze Schindlerze, który ratował Żydów pracujących w jego fabryce przed trafieniem do obozów koncentracyjnych. Prawdziwe arcydzieło!

 #Amanda&Hubert

3 komentarze:

 1. Podoba mi się film z numerem 10 i 9 :) Bardzo!

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwację :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Idę" muszę wreszcie obejrzeć, nie wiem co mnie do tej pory powstrzymywało. Myślę, że "O dziewczynie, która nocą wracała sama do domu" też by mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam czarno-białe filmy i dzięki wam już wiem co obejrzę wieczorem :D

  http://wiktoriamigdar.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń