sobota, 16 kwietnia 2016

Każdy reżyser chce przytulić (złotego) misia

3 komentarze:
 
Witamy!

Po festiwalu w Cannes, o filmach nagrodzonych na nim piszemy tutaj, przyszła pora na przegląd filmów, które zostały nagrodzone na innym ważnym festiwalu. Dlatego dziś subiektywny ranking 10 najlepszych filmów wyróżnionych Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie- Berlinale.
Znów ze względu na wiele wybitnych filmów tam nagrodzonych, a berlińscy selekcjonerzy należą do najbardziej bezkompromisowych, a jurorzy do najodważniejszych w swoich wyborach, ograniczyliśmy przegląd, tym razem do lat 1989-2015.


10. Pozycja dziecka reż. Calin Peter Netzer (2013)- autentyczny, bezkompromisowy, ze świetnym aktorstwem. Mówi zarówno o sprawach Rumuni (szalejąca korupcja), jak i o świecie ludzkich relacji (relacje matka-syn). Jedyne, co możemy temu filmowi zarzucić to to, że odebrał szansę na główną nagrodę Camille Claudel, 1915.


9. Cezar musi umrzeć reż. Paolo Taviani, Vittorio Taviani (2012)- film o sile teatru, dokumentalna forma nie pozwala być obojętnym. Ten film uwodzi.


8. Czarny węgiel, kruchy lód reż. Yi'nan Diao (2014)- zaskakujący thriller z niebanalną intrygą. Na pozór egzotyczny hołd dla amerykańskich filmów noir.


7. W imię ojca reż. Jim Sheridan (1994)- wciska w fotel, do końca trzyma w napięciu. Znakomita ekranizacja prawdziwej historii.


6. Rain man reż. Barry Levinson (1989)- trochę już film legenda. Nic nie będziemy o nim pisać, bo nie napiszemy niczego, co już nie było by o nim napisane.


5. Krwawa niedziela reż. Paul Greengrass (2002)- kolejny film związany tematycznie z konfliktem w Irlandii Północnej. I kolejny znakomity. Wielkie kino o wielkiej historii i zwyczajnych ludziach, którzy muszą się z nią zmierzyć.


4. Rozstanie reż. Asghar Farhadi (2009)- jeden z najbardziej magnetycznych filmów ostatnich lat. Dramat psychologiczny zmieszany z thrillerem w doskonałych proporcjach. Arcydzieło!


3. Grbavica reż. Jasmila Zbanić (2006)- film o tym jakie blizny na życiu zwyczajnych ludzi pozostawia wojna. Trudne decyzje i ich skutki. Kino do refleksji.


2. Sprited away. W krainie bogów reż. Hayao Miyazaki (2002)- japoński mistrz animacji w jednym z najlepszych momentów w swojej długiej i pełnej sukcesów karierze. Film, który potrafi oczarować.


1. Gorzkie mleko reż. Claudia Llosa (2009)- realizm magiczny i trudne tematy. Autorskie podejście do tematu traum jakie na społecznościach jak i jej poszczególnych jednostkach pozostawia wojna.A który z tych filmów Wy lubicie?

Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku :) oraz do innych filmowych postów.

#Amanda&Hubert

3 komentarze:

 1. Ja stawiam na 4 :D

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Stawiam na 9! :D
  http://lone-gunmens.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Żadnego z tych filmów nie znam (No wiem!! *chowa się za ekranem, myśląc że to uchroni od laserowego wzroku*)

  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń