piątek, 3 czerwca 2016

Skarb (2015) - recenzja

2 komentarze:
 
Skarb (2015)
Reżyseria: Corneliu Porumboiu
Gatunek: Komedia
Premiera w Polsce: 3 czerwca 2016


Corneliu Porumboiu to przedstawiciel tzw. rumuńskiej nowej fali i reżyser, który od samego początku swojej kariery zbiera laury na prestiżowym festiwalach. Ostatnim filmem w jego dorobku jest Skarb, który również został doceniony przez festiwalowych jurorów.

Skarb to historia, która zaczyna się dosyć banalnie. Costiego, wiodącego spokojne i ustabilizowane życie męża i ojca, odwiedza sąsiad- Adrian z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Jednak sprawa nie jest taka prosta, bo Costi nie za bardzo ma co pożyczyć. Adrian opowiada jednak historię o rodzinnym skarbie zakopanym w ogrodzie dawnego domu jego dziadków. Mężczyźni rozpoczną poszukiwania tytułowego skarbu.

Skarb to film o spełnianiu chłopięcych marzeń. Costi poszukując skarbu staje się jak bohaterowie opowieści, które czyta przed snem swojemu synkowi. Poświęca swój czas i środki, aby wziąć udział w przygodzie, na której może, co prawda zyskać, ale nic nie jest tu pewnie. Dla Adriana poszukiwanie zakopanego skarbu to sposób na rozwiązanie kłopotów, sposób może nie oczywisty, ale jak najbardziej pociągający. I wspólnie poszukiwania wystawiają ich charaktery i relacje na próbę, mimo to nie zaniechają współpracy.
Wadą filmu dla wielu może być powolne rozwijanie się akcji, sceny są tu długie, dialogi nieśpieszne. Wrażenie robią za to zdjęcia, bardzo jasne, pełne światła, nadające przez to historii dziejącej się w zwyczajnej scenerii nieco bajkowy rys, które przechodzą w bardziej szarawe barwy, kiedy akcja filmu wpada w poważniejsze tony.

Skarb nie należy do filmów wybitnych, nie jest to też film łatwy i przyjemny. To kino proste i niewyszukane, ale dla widza gotowego na poświęcenie swojej uwagi.Daniel Mierzwa

2 komentarze:

 1. Film jak najbardziej dla mnie :D

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy film :D

  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń