środa, 15 czerwca 2016

10 z jednego - Kobiecym okiem

3 komentarze:
 
Hej!

Filmowe rankingi mają się u nas naprawdę dobrze, nie dość, że kochamy je układać, to jeszcze cieszą się Waszym zainteresowaniem.
Tym razem lista 10 najlepszych filmów wyreżyserowanych przez kobiety. Oczywiście uważamy, że filmy, które zostały wyreżyserowane przez panie nie powinny być jakoś szczególnie odróżniane od tych nakręconych przez panów, bo kino nie zwraca uwagi na płeć (udowadnia to Tilda Swinton, o której pisaliśmy). Ale niestety kobiety na reżyserskich krzesełkach zasiadają zbyt rzadko, dlatego doceniamy te, które na nich zasiadły i to z bardzo dobrym rezultatem.


10. Dwa dni w Paryżu reż. Julie Delpy- większość kinomanów kocha Julie za rolę w Przed wschodem Słońca, ale my kochamy ją za ten film, który wyreżyserowała (napisała też scenariusz i zagrała główną rolę). Mówi się, że to kobieca odpowiedź na Woody'ego Allena, ale on w Paryżu nie był tak zabawny.


9. XXY reż. Lucia Puenzo- kino z Argentyny, trudne dorastanie i posępna atmosfera. Reżyserski debiut Puenzo, a film już znakomity.


8. W lepszym świecie reż. Susanne Bier- zasłużony Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za zdecydowanie najlepszy film w dorobku cenionej i znakomitej reżyserki. Wstrząsająca podróż do źródeł przemocy.


7. Najsamotniejsza z planet reż. Julia Loktev- reżyserka nie stosuje fajerwerków, a intryguje. Film o tym jak wiele mogą zmienić małe rzeczy.


6. Persepolis reż. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi- co prawda film wyreżyserowany przez duet reżyserski, którego tylko połowa jest kobietą. Ale to jedna z najlepszych animacji jaką widzieliśmy (a widzieliśmy ich sporo) i chcieliśmy się z nią z Wami podzielić. Jest tu mądrze, zabawnie i ładnie.

5. Fish Tank reż. Andrea Arnold- nowe kino blokerskie, bez lukru, bez pudru, a z dużą ilością bolesnej prawdy. Z dala od banału, z mocno dokumentalnym zacięciem.


4. Musimy porozmawiać o Kevinie reż. Lynne Ramsay- o życiu matki, której życie legło z gruzach. 
Film do refleksji, gorzkiej.


3. Grbavica reż. Jasmila Zbanić- kolejny film o macierzyństwie, trudnych relacjach w rodzinie i historii, która kładzie się cieniem na życiu ludzi. Złoty Niedźwiedź w pełni zasłużony.

2. Mustang reż. Deniz Gamze Erguven- nasze filmowe odkrycie zeszłego roku. Film o miejscu kobiet w społeczeństwie, roli tradycji i opresyjnej sile religii. Jeżeli ktoś tak debiutuje, to kino ma już nową gwiazdę reżyserii.


1. Gorzkie mleko reż. Claudia Llosa- kolejny film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem. Mieszanka dramatycznej historii ze światem magii. Oba te składniki w idealnych proporcjach.  Film o roli kobiet, znaczeniu rodziny, bolesnej historii i jej skutkach. 


Zapraszamy także do naszych poprzednich filmowych rankingów z serii 10 z jednego

Widzieliście może któryś z tych filmów, albo czy planujecie zobaczyć? Piszcie w komentarzach :)


3 komentarze:

 1. Do pierwszego filmu (czyli 10.) mam chyba ulotkę kinową.
  Kolekcjonuję kinowe ulotki i mam ich sporo jak na mnie, bo zbierać zaczęłam na początku roku szkolnego, a ulotki starszych filmów dostałam od brata :D

  Susette
  MÓJ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 2. N 8 bardzo mnie zaciekawił :O To jest to co lubię

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń