środa, 8 czerwca 2016

10 z jednego - akcja w pociągach

3 komentarze:
 
Hej!

Wsiąść do pociągu byle jakiego śpiewała Maryla Rodowicz. A my zainspirowani wykonywaną przez nią piosenką i naszymi wakacyjnymi planami stworzyliśmy listę 10 najlepszych filmów, których akcja dzieje się w pociągach. Bo można nie dbać o bilet na pociąg, ale biletów do kina to każdy sobie pilnuje.
No to ruszyła maszyna po szynach! Zaczynamy odliczanie!


10. Wjazd pociągu na stację w Ciotat (1895)- pewnie zastanawiacie się, co na tej liście robi tak stary film i to jeszcze trwający minutę. Po prostu ten film braci Lumiere to legenda i opoka kinematografii, wiążę się też z nim historia o uciekających widzach, ale tę na pewno wszyscy znacie.

9. Ekspres polarny (2004)- świąteczna animacja Roberta Zemeckisa, w której większość bohaterów mówi głosem Toma Hanksa. W tym filmie jest mądrze, sympatycznie i bardzo ładnie.


8. Pociąg (1964)- film o akcji ratowania dzieł sztuki podczas drugiej wojny światowej w reżyserii Johna Frankenheimera z Burtem Lancasterem w roli głównej. Film bardzo dobry, choć może się dłużyć, ale scena ucieczki przez ostrzałem do tunelu niezwykle smakowita.


7. Jak zatrzymać ślub (2014)- kobieta i mężczyzna, którzy trafiają na siebie w pociągu w drodze na ten sam ślub, chce zapobiec małżeństwu, które ten ślub ma zawrzeć. Szwedzki eksperyment w reżyserii Drazena Kuljanina nakręcony w 5 godzin i 17 minut z zaskakująco dobrym efektem.


6. Bilety (2005)- trzy nowele, których akcja dzieje się w pociągu Intercity z Niemiec do Berlina. Każda z nich inna, ale wszystkie świetne, ale czego spodziewać się po takich mistrzach kina jak Abbas Kiarostami, Ken Loach i Ermanno Olmi.


5. Kontrolerzy (2003)- znakomity komediodramat Nimroda Antala, którego akcja odbywa się w budapeszteńskim metrze, a jego bohaterowie to Bulcsu i jego koledzy, tytułowi kontrolerzy. Świetny film i trochę żal reżysera, gdy porówna się Kontrolerów do jego kolejnych filmów.


4. Morderstwo w Orient Expressie (1974)- Hercules Poirot rozwiązuje zagadkę śmierci w milionera w tytułowym, legendarnym pociągu. Kino znakomite, ale nie mogło wyjść nic innego, gdy za film oparty na książce Agathy Christie zabrał się Sidney Lumet, a na planie stanęli Albert Finney i Ingrid Bergman.


3. Pociąg (1959)- kolejny film pod tym tytułem, ale nieco starszy i reżyserii polskiego reżysera- Jerzego Kawalerowicza. To też kolejny film o parze ludzi, którzy spotykają się w pociągu. A grają ich Lucyna Winnicka i Leon Niemczyk. W filmie gra też ikona polskiego kina- Zbigniew Cybulski.

2. Snowpiercer: Arka przyszłości (2014)- pociąg jako ostatni bastion ludzkości w filmie Joon-ho Bonga. Ciekawa fabuła, świetne efekty i znakomita jak na film sci-fi gra aktorów.


1. Pociąg do Darjeeling (2007)- pociągiem, którym kieruje Wes Anderson, w towarzystwie Adriena Brody’ego chciałby się przejchać każdy kinoman, tym bardziej, gdy na ostatniej stacji czeka Anjelica Huston. A poza tym mamy tu wszystko, co charakterystyczne w twórczości Andersona i dużo walizek od Louis Vuitton.  


A jaki jest wasz ulubiony film, który dzieje się w pociągu?

#Amanda&Hubert

3 komentarze:

 1. "Ekspres polarny" to jedna z moich ulubionych animacji <3 Bardzo lubię też "Morderstwo w Orient Expressie" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Numer 9 uwielbiam :3

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Żadnego z tych filmów nie oglądałam :D
  Nawet "Ekspresu Polarnego", chociaż go znam.
  Znam inne filmy z pociągami, które mi się podobały, ale nie jestem w stanie powiedzieć tytułów.

  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń