poniedziałek, 15 lutego 2016

BAFTA już za nami

8 komentarzy:
 
Aloha!

Luty to miesiąc, który obfituje w filmowe wydarzenia. Praktycznie co tydzień odbywają się kolejne rozdania nagród, a faworyci pozują do zdjęć ze statuetką w dłoni.  Na czerwonych dywanach robi się bardzo tłoczno, gwiazdy jedna przed drugą prześcigają się w drogich kreacjach, butach, czy dodatkach, a i tak każdy czeka tylko na Oscary. My jednak dzisiaj nie o nich, a o BAFTA nagrodach Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Gala wręczenia tych jakże prestiżowych nagród miała miejsce 14 lutego, a jej wyniki nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.

Nie przedłużając pragniemy przedstawić Wam największe według nas oczarowania i rozczarowania tegorocznego rozdania.

Zdecydowane oczarowania

1. Najlepszy film brytyjski - Brooklyn
Nasz tegoroczny fawory razem z Dziewczyną z portretu, więc niezmiernie się cieszymy z docenienia tego filmu. Typowa pozycja w brytyjskim stylu z dobrze napisanym scenariuszem i scenografią. Serdecznie polecamy!

2. Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Leonardo DiCaprio
Cieszy nas to tylko z jednego powodu, każda nagroda dla Leo do dowód na to, że Oscar się od niego oddala. A dzięki temu zbliża do naszych faworytów- Eddiego Redmayne’a i Michaela Fassbendera.

3. Najlepsza aktorka drugoplanowa - Kate Winslet
Wielokrotnie doceniana już aktorka, tym razem też została zauważona i całe szczęście bo dzięki niej każda postać staje się bardziej wyrazista, a film zyskuje na wartości.  

4. Najlepszy aktor drugoplanowy - Mark Rylance
Wyjątkowo udany wybór, gdyż jako Rudolf Abel w filmie Most szpiegów Rylance jest doskonały. Nie pozostaje nam nic innego jak polecić Wam ten film, koniecznie zobaczcie tego aktora na dużym ekranie.

5. Najlepszy reżyser - Alejandro González Iñárritu
Doceniamy i cieszy nas każda nagroda dla niego jako reżysera, bo to wybitny fachowiec, jest nam jednak wciąż przykro, że nie został doceniony w najlepszych artystycznie czasach swojej kariery.

6. Najlepszy film animowany - W głowie się nie mieści
Wyjątkowa animacja nagrodzona również w tym roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego. Dawno nie było tak dobrej animacji, której oglądanie to sama przyjemność.  Humor, kunszt, pomysł – wszystko w jednym.

7. Najlepszy film nieanglojęzyczny - Dzikie historie
Nasze filmowe objawienie zeszłego roku. Cieszymy się, że ten południowoamerykański powiew kinowej świeżości został przez Brytyjczyków doceniony, bo tak dobrego kina tworzy się naprawdę mało.

8. Najlepszy scenariusz oryginalny – Spotlight
Wyjątkowy wybór, nie mógł być lepszy, dzięki niemu może jeszcze większe grono widzów zobaczy ten film. Trzymamy za niego kciuki w bitwie o Oscary.

Największe rozczarowania

1. Najlepszy film - Zjawa  
Nagroda przyznana została chyba tylko ze względu na to, że brakowało poważnej konkurencji, a Inarritu jest dosyć cenioną postacią w światowym kinie i nikt nie chciałby, żeby  było mu przykro.

2. Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Brie Larson
Nie to żebyśmy nie doceniali tej aktorki w tym filmie, jej ekspresja i zaangażowanie były świetne, ale stanowczo obstawialiśmy Cate Blanchett w Carol to nasz tegoroczny faworyt.

3. Najlepszy scenariusz adaptowany - Big Short
Stanowczo nie udana naszym zdaniem decyzja, jak dla nas to film zbyt przegadany mimo ciekawego sposobu prezentacji bohaterów i wyjątkowej obsady. Każdy inny film z tej kategorii byłby lepszy, żeby zdobyć tę nagrodę.

4. Najlepsze zdjęcia – Zjawa
Emmanuel Lubezki chyba ma wykupiony abonament na filmowe nagrody, bo jego zdjęcia do Zjawy mimo, że bardzo dobre pozostają i tak o klasę gorsze niż zdjęcia w Sicario i Carol.

5. Najlepsza muzyka - Nienawistna ósemka
Nagroda przyznana chyba tylko z szacunku dla Ennio Morricone, bo muzyki, która budziłaby jakieś wielkie emocje i w mistrzowski sposób budowała nastrój tam niewiele.

6. Najlepsza scenografia, kostiumy, montaż, charakteryzacja i fryzury - MadMax: Na drodze gniewu
Mad Max… jest filmem, o którym powiedzieliśmy już bardzo wiele i naprawdę mało w tym było komplementów. Jak dla nas królowała tam tylko przesada, zły gust i kompletny brak fabuły. Poza tym czy scenografia będąca komputerowym poprawieniem naturalnych plenerów to jeszcze scenografia?

Zgadzacie się z naszymi wyborami, czy macie zupełnie odmienne zdania? Mieliście okazję zobaczyć już wszystkie z przestawionych tu filmów, czy nadal nadrabiacie filmowe zaległości? Piszcie w komentarzach :)

Zapraszamy Was również na nasz fanpage na Facebooku i do pozostałych filmowych postów!

#Amanda&Hubert 


8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post, wiele się dowiedziałam :) Szczerze mówiąc nie śledzę tego typu wydarzeń. Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe podsumowanie, słyszałam o tym, że DiCaprio dostał nagrodę^^
  KLIK-BLOG

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w sumie nie oglądam filmów, więc w poście się nie odnajduję :D

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i nie pozostaje biernym obserwatorem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki temu wpisowi dowiedziałam się teraz, że istnieje również taka gala :)
  Świetne podsumowanie! :)

  Pozdrawiam ♥,
  yudemere

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zależy mi na tym by wiedzieć, kto co dostał, ale cieszę się, że Leoś dostał nagrodę, nawet jeśli to nie jest Oscar :D (nawet nie znając tego aktora, każdy wiedziałby, "o jego sytuacji")
  Większości tutaj wymienionych filmów i aktorów/ek nie znam/kojrzę.
  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Kate Winslet! Również ją doceniam, warto.
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 7. Super post! Kate Winslet ♥
  Zapraszam do siebie i obserwacji
  Mój Blog
  Konkurs

  OdpowiedzUsuń