piątek, 10 sierpnia 2018

Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie (2018) - recenzja

Brak komentarzy:
 

Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie (2018)

Reżyseria: Ken Scott
Gatunek: Komedia
Premiera w Polsce: 20 lipca 2018

Wakacje to czas, gdy w kinach nie doświadczamy wielu filmowych uniesień, a raczej niesieni na fali odgrzewanych kotletów, oglądamy produkcje o bardziej znanych i nieznanych tytułach. Zdecydowanie do tej drugiej grupy zalicza się nowa produkcja Kena Scotta - Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie, reżysera Wykapanego ojca, czy zaledwie trzech innych, równie niepopularnych komedii.


Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie to zdecydowanie pozytywna historia, którą opowiada tytułowy fakir Aja, a dokładnie Ajatashatru Oghash Rathod, trójce młodych rabusiów skazanych na poprawczak. Widzowie mają okazję wraz z rzezimieszkami wsłuchać się w przygody fakira, rozpoczętej w jego najmłodszych latach. Aja okazuje się, że również był niełatwym dzieckiem, jednak zafascynowanym katalogami IKEI i owładnięty chęcią podróży wraz z matką do Paryża. Do stolicy Francji rusza jednak sam, a pierwszym punktem wyjazdu okazuje się uwielbiany przez niego szwedzki sklep meblowy. Próbując kolejnych kanap, łóżek i foteli, w dźwiękach wymienianych przez siebie katalogowych nazw produktów poznaje, jak twierdzi, miłość swojego życia, a później zasypia w szafie i w wyniku niespodziewanych zdarzeń wraz z uchodźcami trafia Londynu i kolejnych Europejskich miast, gdzie zmaga się ze stereotypami migracyjnego życia.

Reżyser co chwilę odkrywa nowe elementy tej barwnej opowieści, łącząc komedie z romansem, czy dramatem społecznym, który w aktualny sposób porusza historię imigrantów, poszukujących lepszego życia. Filmu nie omija również powiew hinduskiej muzyki, na szczęście tanecznych wybuchów jest niewiele, a te które występują idealnie wpisują się w klimat produkcji.

Dobrym filmowym zabiegiem jest również równolegle prowadzona historia Marie, ukochanej Aji poznanej w IKEI. Charakteryzującą się silną osobowością bohaterkę nie oszczędziło ani życie, ani mężczyźni, a wraz ze swoją dosyć wyzwoloną przyjaciółką dodają historii fakira kolejnych plusów.

Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie, to pozytywny zastrzyk energii i optymizmu, z motywem marzeń i tolerancji w tle. Kolorowa historia, która może nie rozbawi do łez, jednak zauroczy wszechobecna radością.


Patrycja Strempel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz