czwartek, 21 lipca 2016

10 z jednego - Dariusz Wolski

2 komentarze:
 
Dziś prezentujemy kolejna odsłonę naszej ulubionej serii rankingów, jaką jest 10 z jednego. Jednak tym razem dosyć nietypowo. W poprzednich rankingach prezentując ludzi kina skupialiśmy się głównie na reżyserach, czy znakomitych aktorskich osobowościach. Tym razem dla odmiany pod lupę bierzemy znakomitego polskiego operatora filmowego, który od lat pracuje przy wielkich Hollywoodzkich produkcjach. Dariusz Wolski, bo o nim tutaj mowa, zapewne nie jest znany zbyt szerokiej widowni, jednak filmy, nad którymi pracował są powszechnie znane i często lubiane, nie tylko przez polskich kinomanów. Czas przybliżyć pozycje, z którymi związany był Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej.

10. Adwokat (2013) – aktorskie bogactwo w tym filmie zachwyca, jednak nie zawsze obsada jest w stanie dobrze poprowadzić całą historie, która opowiada o prawniku, próbującym wyplatać się z narkotykowego biznesu. Pomimo fabularnego niedosytu, podziwiać możemy twarze przepięknych kobiet.  

9. Prometeusz (2012) – sci-fi na niewygórowanym poziomie. Historia naukowców, którzy podczas wyprawy na krańce wszechświata prowadzić będą walkę o przetrwanie gatunku ludzkiego.

8. Eagle Eye (2008) – dobry film sensacyjny, który zadowoli niejednego fana kina gatunkowego. Świetna robota polskiego operatora. Filmowe sceny akcji pokazane w świetnej dynamice, która gwarantują pełne ekscytacji kino. Film opowiada historię dwójki nieznanych sobie bohaterów, którzy zostają wrobieni w polityczny zamach.


7. Dziennik zakrapiany rumem (2011) – historia Paula, który podejmuje pracę jako dziennikarz w lokalnej gazecie w Portoryko. Film oferuje przepiękne plenery i Johnny’ego Depp’a w roli głównej, a to gwarancja akceptowalnego widowiska.


6. Exodus: Bogowie i królowie (2014) – kolejny film na naszej liście, który łączy nie tylko postać polskiego operatora, ale i reżysera – Ridley’a Scotta. Historia Mojżesza zapewne jest znana większości. Jednak dla zdjęć i ogromu efektów specjalnych warto poświęcić czas, by odkryć tę historię na nowo.


5. The Walk. Sięgając chmur (2015) - Philippe Petit dokonał czegoś niepowtarzalnego i wyjątkowego. Ten francuski artysta przeszedł po linie pomiędzy wieżami World Trade Center w 1974. W najnowszym filmie ukazującym ten niespotykany wyczyn główna rolę zagrał Joseph Gordon-Levitt, a zdjęcia do filmu zrealizowane zostały oczywiście przez Dariusza Wolskiego.


4. Alicja w Krainie Czarów (2010) – ekranizacja powieści Lewisa Carrola było wiele, a historii dziewczynki wpadającej przez króliczą norę do tajemniczego świata przedstawiać chyba nie trzeba. Jednak ta wersja w reżyserii Tima Burtona jest wyjątkowa. Duży wkład do jej świetnej realizacji ma angaż znakomitej ekipy aktorów najwyższej jakości oraz polskiego operatora, który znacznie się przysłużył przy jego powstaniu.


3. Marsjanin (2015) – Mark po nieudanej ekspedycji zmuszony jest samotnie pozostać na Marsie. Mimo wielu przeciwnościom i problem, jakie napotyka na swojej drodze główny bohater, film ten jest świetnie zrealizowaną komedią, która doceniona została wieloma nagrodami w ostatnim roku. Warto zobaczyć nie tylko ze względu na polski akcent.


2. Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007) – kolejna pozycja wyreżyserowana przez Tima Burtona w naszym zestawieniu. Mroczna sceneria oraz wiktoriańska odsłona Londynu gwarantuje widzom niezapomniane widowisko, a dodając do tego śpiewającą Helene Bonham Carter i Alana Rickmana, uznać można za filmowy raj.


1. Piraci z Karaibów – na pierwszym miejscu nie mogła pojawić się inna pozycja. Ponadto nie mogąc się zdecydować postanowiliśmy, aby ulokować tutaj całą serię o szalonych piratach, gdyż ich realizacja to operatorski majstersztyk. Nie trzeba więcej dodawać. Po prostu obejrzyjcie, jeżeli jakimś cudem jeszcze nie mieliście okazji.#Amanda&Hubert


2 komentarze:

 1. Ogladałam nr 4 i 1 :D Megaa!

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż ja nie miałam okazji :D Chociaż chyba jakiś kawalątek oglądałam :D
  "Marsjanin" mój ulubiony film i książka :D
  I chcę również oglądnąć The Walk. Sięgając chmur.

  Susette
  CHOCOLADZIX - KLIK

  OdpowiedzUsuń