niedziela, 16 lipca 2017

Akcja animacja - Ponyo (2008)

1 komentarz:
 
Ponyo (2008)
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Gatunek: Familijny, Fantasy, Przygodowy, Anime
Premiera na świecie : 19 lipca 2008

Jeżeli kogoś można by nazwać twórcą kultowym, to na pewno na miano to zasługuje Hayao Miyazaki. Japoński animator , twórca znanego na całym świecie studia Ghibli, sprawił, że anime weszło do głównego nurtu światowej popkultury, a sam dzięki swoim magicznym opowieściom sięgnął po najważniejsze filmowe laury, w tym samego Oscara, a jego filmy pokazywane były na najsłynniejszych festiwalach. Na festiwalu w Wenecji premierę miało kilka jego filmów, w tym w 2008 roku Ponyo.

Jest to historia pięcioletniego Sosuke, który wyławia z oceanu złotą rybkę, której nadaje właśnie tytułowe imię. Nie jest to jednak zwykła ryba, rozumie ona ludzką mowę i posiada ludzką twarz (z którą zresztą wiąże się lokalny przesąd). Pomiędzy chłopcem a mieszkanką morskich głębi rodzi się przyjaźń. Nic nie może jednak wiecznie trwać i Ponyo musi wrócić do oceanu. Jednak jej tęsknota oraz pragnienie stania się człowiekiem sprawiają nie pozwalają jej pozostać tam dłużej.
Ponyo to kolejny film Miyazakiego, którego bohaterami są dzieci. I to właśnie z ich perspektywy, pełnej naiwności, ale też szacunku dla świata obserwujemy tę historię o wytrwałości, przyjaźni i walce z przeszkodami, które na naszej drodze stawia los. Obserwujemy jak sympatia przeradza się w coraz większe i trwalsze uczucia. To też film o tym jak ważne jest wzajemne oddanie, jak pomaga wspólnie przetrwać wszystkie trudności oraz o tym jak ważna jest wzajemna szczerość  i uczciwość. Film ten uczy też szacunku do osób starszych, które może już nieco gorzej słyszą, czy nieco gorzej widzą, ale są wielką skarbnicą wiedzy o świecie. Ale największa nauka jaka płynie z tego filmu jak rzeka do oceanu jest  taka, że musimy się wzajemnie akceptować i szanować  takimi jakimi jesteśmy. Mimo, że czasem to trudne.

Ponyo to film, któremu daleko do największych reżyserskich osiągnięć Hayao Miyazakiego, ale pomimo to i tak jest to animacja pełna ciepła, magii, która jest znakomitą współczesną baśnią dla każdego widza.


Daniel Mierzwa

1 komentarz:

  1. Hmmm chyba za wzgledu na ciepło i magię zobacze co to takiego jest :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/07/gray-top-z-odkrytymi-ramionami.html

    OdpowiedzUsuń