niedziela, 5 marca 2017

10 z jednego - filmy LGBT

3 komentarze:
 
Temat LGBT z roku na rok staje się popularniejszy. Wzbudza niemałe kontrowersje, dlatego też znajduje się w centrum naszych zainteresowań. Czas otworzyć okno na świat, pożyczyć tęczową flagę i ruszyć przed siebie ze śpiewem na ustach, aby z uśmiechem wkroczyć w filmowy świat LGBT, który pragniemy w skrócie zaprezentować Wam w naszym najnowszym rankingu.

10. W imię... reż. Małgorzata Szumowska – film, którym polska reżyserka wkupiła się w łaski berlińskich selekcjonerów. Historia księdza-homoseksualisty i jego walki o siebie. A do tego jedna z najpiękniejszych scen w polskim kinie ostatnich lat – procesja na Boże Ciało pod przewodnictwem Andrzeja Chyry.

9. Closet Monster reż. Stephen Dunn – zwycięzca festiwalu w Toronto. Dorastanie i poszukiwanie własnego ja, będąc naznaczonym traumą. Porcja emocji, dobrej muzyki i chomika przemawiającego głosem Isabelli Rossellini. 

8. Dumni i wściekli reż. Matthew Warchus – wzruszająco-zabawna historia oparta na faktach. Do strajkujących górników dołącza grupa osób z organizacji walczącej o prawa mniejszości seksualnych.  Świetny film o walce o swoje prawa i godność.


7. Dziewczyna z portretu reż. Tom Hooper – porywająca biografia jednej z najbardziej intrygującej postaci w historii sztuki Einera Wegenera, duńskiego malarza, który stał się Lili Elbe i  jako pierwsza osoba w historii poddał się zabiegowi zmiany płci.

6. Zabiłem moją matkę reż. Xavier Dolan – dla niektórych kultowy wręcz debiut kanadyjskiego reżysera. Trudne relacje z matką, wchodzenie w dorosłość i próby zrozumienia samego siebie.

5. Służąca reż. Chan-wook Park – Korea pod japońską okupacją, intrygi, romanse, erotyczne fascynacje i miłosne konstelacje. Wysmakowana i wystylizowana opowieść momentami subtelna, momentami gwałtowna, jak relacje jej bohaterów.

4. Inne spojrzenie reż. Karoly Makk – wzajemna fascynacja dwójki kobiet w realiach komunistycznych Węgier. Poruszający do głębi film ze znakomitymi Grażyną Szapołowską i, nagrodzoną za tę rolę w Cannes, Jadwigą Jankowską-Cieślak.

3. Tajemnica Brokeback Mountain reż. Ang Lee – Złoty Lew w Wenecji za dekonstrukcję amerykańskiego mitu. Zauroczenie i erotyczna przygoda odmieni na zawsze życie dwóch kowbojów. Plus Heath Ledger, Jake Gyllenhaal i Michelle Williams.

2. Życie Adeli. Rozdział 1 i 2 reż. Abdelatiff Kechiche – kontrowersyjny przebój i zdobywca Złotej Palmy. Historia miłości nastoletnich dziewczyn. Romantyzm, erotyzm i problemy dorastania. A do tego świetne aktorstwo i słynne niebieskie włosy.


1. Zupełnie inny weekend reż. Andrew Haigh – poruszający, pełen melancholii melodramat wschodzącej gwiazdy reżyserii. Film o walce o swoje szczęście, trudnych wyborach i odwadze w realizacji swoich pragnień.

A jaki jest Wasz ulubiony tęczowy film?


#Amanda&Hubert

3 komentarze:

 1. Jak tęczowo! A deszczu brak... Fajny ranking, z pewnością uzupełnię braki, bo kilka z nich już widziałam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie znam żadnego filmu :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/03/black-coat.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Wasza misja została spełniona! Zostałem zainspirowany

  OdpowiedzUsuń