wtorek, 30 maja 2017

10 z jednego - najlepsze animacje do 2000 roku

3 komentarze:
 
Wielu zapewne lubi czasami zanurzyć się w świat pełen kolorowych bohaterów i wesołych piosenek. Filmy animowane to pozycje, które nas wychowywały, i do których często wracamy ze względu na sentyment, czy morał. Każdy w nich odnajduje coś dla siebie, radość i sens życia, czy momenty wzruszeń i melancholii. Zachwycamy się mówiącymi zwierzątkami, pełnymi gracji księżniczkami, czy buntowniczymi samochodami. Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Dziecka zainspirował nas do stworzenia rankingu najlepszych, naszym zdaniem, animacji, które powstały do 2000 roku. Trzy, dwa, jeden zaczynamy!

10. Pocahontas (1995) – kultowa piosenka Edyty Górniak, która gra nam w głowach nie tylko od święta, a przy okazji poruszająca opowieść o miłości, Nowym Świecie i kolonizacji. Kolorowy wiatr powiewa niezmiennie między skałami, przynosząc wiele niezapomnianych wzruszeń podczas seansu.


9. Mała syrenka (1989) – pełna magii historia syrenki, którą prawdopodobnie zna każdy. Opowieść o oddaniu, miłości i poświęceniu. Mroczne, głęboko skrywane tajemnice głównej bohaterki i jej opływowy kształt ciała, zauroczą niejedno dziecko.

8. Nausicaä z Doliny Wiatru (1984) – piękna pochwała pacyfizmu i szacunku dla przyrody w fascynującej animacji o zniszczonej konfliktem Ziemi przyszłości. Spora ilość mądrości, porywająca fabuła.

7. Mulan (1998) – animacja o miłości i poświęceniu dla rodziców. Świetna pozycja pełna walki i poszukiwań własnej drogi. Ekranizacja chińskiej legendy, w której nadal każdy znajdzie coś aktualnego i nie mamy tu na myśli przebierania się za mężczyznę.


6. Przygody Kubusia Puchatka (1977) – Klasyczna animacja Disneya inspirowana książką  A. A. Milne'a. Losy bohaterów Stuwiekowego Lasu, w których każdy odnajdzie cząstkę własnej osobowości.  

5. Mój sąsiad Totoro (1988) – dwie dziewczynki z ojcem zmieniają miejsce zamieszkania. I staje się to początkiem ich przygód  w świecie pełnym demonów, duchów i magii, ale też ciepła i miłości. Piękny film o dorastaniu, którzy doczekał się już wręcz kultowego statusu. No i świetny Kotobus.


4. Miasteczko Halloween (1993) - animowany musical, na podstawie materiałów do scenariusza Tima Burtona, któremu w wyjątkowy sposób udało połączyć się Boże Narodzenie z Halloween. Pełne mroku postaci z This is Halloween Marilyna Mansona w tle.


3. Grobowiec świetlików (1988) – animowana adaptacja powieści, która stała się klasyką japońskiej animacji i jednym z najbardziej poruszających filmów o wojnie w historii kina. Opowieść o dzieciństwie, które niszczy wojenna zawierucha oraz o tym, że zwykli ludzie są największymi ofiarami konfliktów, która jest tak wzruszająca, że nie można powstrzymać przy jej oglądaniu łez.


2. Toy Story (1995) – kultowa animacja, która zabiera nas w świat mówiących zabawek. Były one bez wątpienia wielkim sukcesem studia Pixar i dały początek wielu kolejnym niezapomnianym przygodom, które cieszą nas dziś. Historia o budowaniu zaufania, przyjaźni i nieoczekiwanej wymianie na lepszy model.


1. Król Lew (1994) – bez wątpienia największe osiągnięcie studia Disney. Wielu z nas zapewne od tej animacji rozpoczynało przygodę z kinem. Pełna pasji i charyzmatycznych bohaterów animacja z rodzinna tragedią w tle. Opowieść o tym, jak nie tracić wiary i co najważniejsze Hakuna Matata!#Amanda&Hubert


3 komentarze:

 1. Same świetne animacje :D Na dzień dziecka obowiązkowo trzeba zobaczyć którąś z nich

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubie te bajki :D

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/05/dark-blue-jacket.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko bardzo znane i popularne animacje na tej liście. A poza tym dzieci, które się na nich wychowały, mają już chyba tak po 30 lat. co? ;)

  OdpowiedzUsuń