środa, 27 stycznia 2016

10 z jednego- Tilda Swinton

1 komentarz:
 
Cześć!

Oto kolejny odcinek naszego cyklu 10 z jednego. A właściwie, żeby nikt nie zarzucił nam seksizmu to 10 z jednej.  Płeć  głównej bohaterki tego odcinka cyklu to nie jedyna odmiana jaką Wam dziś zafundujemy. Postanowiliśmy nieco rozszerzyć kategorie twórców, których będziemy to prezentować i tym razem nie osoba, która reżyseruje, ale ta która staje po drugiej stronie kamery.
Dziś bohaterką  10 z jednego jest aktorka, dla której płeć to nie przeszkoda, która łączy występy w kinie arthouse’owym jaki w blockbusterach (za każdym razem tworząc postaci nieprzeciętne), kobieta-instytucja kina artystycznego- Tilda Swinton.Czas, start!

10. Ella Gault w Młody Adam (2003)- Tilda Swinton jest tu najjaśniejszym (aktorsko) punktem mrocznego filmu. Nie jest to jej najwybitniejsza rola, ale w stu procentach jest tu wykorzystany jej magnetyzm.9. Biała Czarownica w Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (2005)- zapytacie co tu robi ta rola. Ale lepiej zadajcie sobie pytanie:  Kto inny mógłby być Białą Czarownicą?


8. Eve w Tylko kochankowie przeżyją (2013)- film, który podobał się krytykom, a nie widzom. Ale rolę Swinton docenili wszyscy. Najmocniejsza aktorsko rola w całym filmie.


7. Orlando w Orlando (1992)- od mężczyzny do kobiety. I za każdym razem znakomicie.


6. Opieka społeczna w Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom (2012)- rola drugoplanowa, ale jaka! Swinton w swoim kostiumie i niezwykle oschłym zachowaniem po prostu mistrzowska.


5. Gabriel w Constantine (2005)- jedna z najlepszych i najodważniejszych ekranizacji komiksów. A Swinton jako archanioł w świetna i znów udowadnia, że w kinie płeć nic nie znaczy.


4. Katie Cox w Tajne przez poufne (2008)- Swinton dołączyła do parady gwiazd u braci Coen. Tą rolą potwierdziła, że wśród aktorek z pierwszej ligi jest tą z samego topu ligowej tabeli. Czekamy co u braci Coen pokaże w Ave, Cezar.


3. Mason w Snowpiercer: Arka przyszłości (2013)- w tym filmie udowadnia, że nawet pozbawiona swojej charakterystycznej urody jest w stanie skraść scenę wszystkim innym aktorom, którzy z nią występują.


2. Madame D. w Grand Budapest Hotel (2014)- w tym filmie Swinton po prostu jest, ale za to jak jest! A charakteryzację doceniamy swoją drogą.


1. Eva Khatchadourian w Musimy porozmawiać o Kevinie (2011)- z takimi aktorkami można rozmawiać o wszystkim. Słusznie przyznana Europejska Nagroda Filmowa, bo to życiowa rola (choć można się spodziewać, że jeszcze ją pobije) Tildy Swinton.Musicie nam wybaczyć, że w tym zestawieniu nie ma roli z filmu Michael Clayton (2007), za która Tilda Swinton otrzymała Oscara, ale to, że jest to jej jedyna rola doceniona przez Akademię Filmową, nie znaczy, że jest najlepsza w jej bogatym dorobku.

A co Wy sądzicie o tej aktorce? Jakie są Wasze jej ulubione role?


Amanda&Hubert

1 komentarz:

  1. Uwielbiam Narnię, a tej aktorki nie za bardzo (tak w ogóle nie znam jej w innych filmach), jest specyficzna urodą (nie mówię że jest brzydka, ale nie lubię jej).
    Susette
    0zuzol0.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń