piątek, 27 stycznia 2017

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016) - recenzja

Brak komentarzy:
 
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016)

Reżyseria: David Yates
Gatunek: Familijny, Fantasy, Przygodowy
Premiera w Polsce: 18 listopada 2016

David Yates zasłynął z kolejnych ekranizacji filmów o Harrym Potterze. Wprawdzie na jego barkach leżało zrealizowanie najbardziej wymagających części, nie jest to jednak usprawiedliwienie do ograniczenia i eliminowania istotnych wątków fabularnych. Dlatego też informacja o realizacji przez reżysera najnowszej historii osadzonej w świecie magii, budziła lęk i kontrowersje. Jednak film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, jako, że pozbawiony podparcia w literaturze prezentuje się bardzo dobrze, a to za sprawą scenariusza autorstwa J.K. Rowling.


Przygody ukazane w filmie rozpoczynają się w 1926 roku. Siedemdziesiąt lat przed tym, jak Harry czyta książkę napisaną przez Newta Skamandera (Eddie Redmayne). Pisarz i fanatyk fantastycznych zwierząt wyrusza w podróż do Nowego Yorku, gdzie niespodziewanie zostaje wplątany w wydarzenia związane ze stowarzyszeniem tamtejszych czarodziejów i czarownic. Wszystko ma swój początek, gdy z tajemniczej walizki Newta ucieka kilka unikalnych zwierząt, które staną się podejrzane o towarzyszące wówczas wydarzenia, związane z niebezpiecznym czarodziejem Gellertem Grindelwaldem. W natłoku zaskakujących wypadków towarzyszą mu charyzmatyczna pracownica Ministerstwa Tina (Katherine Waterston) oraz zagubiony, marzący o własnej piekarni niemag Jacob (Dan Fogler).

Zapewne wielu zastanawia się dlaczego J.K. Rowling nie zdecydowała się na osadzenie kolejnej magicznej historii w Wielkiej Brytanii, jednak podczas seansu powoli udaje się przekonać widzów do nowej czarodziejskiej rzeczywistości. Akcja jest prowadzona z niesamowitą werwą, a kolejni wprowadzani bohaterowie zapewniają obiecująco prezentujące się widowisko.

Niezaprzeczalną zaletą filmu są fantastyczne zwierzęta i świat z walizki Newta. Są to momenty, gdy z zadowoleniem możemy przyklasnąć w dłonie, poza tym podczas seansu, możemy delektować się wieloma zabawnymi chwilami, które znakomicie ukazują świat, tak dobrze znany nam z powieści o chłopcu z blizną na czole.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to obiecujące wprowadzenie do kolejnych części o losach szalonego bohatera z walizką. Historia momentami może wydawać się odrobinę przesadzona, jednak świetne efekty specjalne, kostiumy i charakter Nowego Yorku z lat 20. jest tu pokazany z wymaganą precyzją i spełnia oczekiwania. Niefrasobliwe zwierzęta dają nadzieję, że magia zostanie z nami na dłużej.Patrycja Strempel 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz