piątek, 22 stycznia 2016

Ja się boję sama spać

2 komentarze:
 
To znowu My!

Tym razem zastanawiamy się nad ludzkimi fobiami. Jak to jest się bać pewnie wie każdy z nas. Pierwszy dzień w szkole, egzaminy sprawdzające naszą wiedzę, pierwszy pocałunek, przetrzymanie książek w bibliotece, czy nieznajomy nocą w parku z siekierą.
To wszystko generuje stres, który kumuluje się w nas, jak powietrze w małym baloniku, nic tylko czekać, aż ta niepewność w końcu wybuchnie, a my wylądujemy na terapii z podobnymi przypadkami.  

Boimy się pająków, węży, klaunów, panikujemy w windach lub innych ciasnych pomieszczeniach. Unikamy ciemności i własnych odbić w lustrach. Nie ma w tym jednak  nic dziwnego, a tym bardziej nie ma się czego wstydzić, bo nawet wielki Harry Potter się bał - dementorów.

Trudno nam było wybrać z niekończącej się chyba listy fobii znalezionych w Internecie te, które najbardziej nas zadziwiły, zaskoczyły, rozśmieszyły (czego żałujemy) oraz zaintrygowały. Niektóre z ich nazw aż ciężko wymówić, my mamy to szczęście, że wystarczy, że je napiszemy.

Zacząć pragniemy od abcellofobii, czyli strachu przed wyjściem z toalety.

Kolejną jest abemarofobia, czyli obawa, że podczas podróży przegapi się swój przystanek lub stację. Czasami mam wrażenie, że nasz kolega Kryspin na to cierpi, bo często wstaje dwa przystanki przed swoim, gotowy do wysiadki, a nawet można powiedzieć szybkiego wybiegnięcia z pojazdu. Może to też być wina tego, że babcie wracające z targu, jako pierwsze chcą wejść do autobusu, nie zważając na wysiadających pasażerów.

Optophobia – strach przed otwarciem oczu. Podobno często na to cierpią osoby widzące zdradę swoich ukochanych, nam by to chyba nie przeszkadzało, w końcu ze zdradą jest jak z zemstą – to słodka rzecz.

Następnie vestiphobia, czyli lęk przed ubraniami. Szkoda, że z tą fobią nie mają problemów niektóre blogerki modowe.   

Na zakończenie dextrophobia – strach przed przedmiotami znajdującymi się po prawej stronie


Jak już wspominaliśmy na początku to tylko kilka z całej listy fobii, z którymi boryka się człowiek. Jest nam niezmiernie przykro, jeżeli którykolwiek z naszych czytelników cierpi na jakąkolwiek z nich. Trzymamy kciuki za dalszą terapię oraz zachęcamy do kontaktu z nami poprzez maila i gg :)

Trzymajcie się cieplutko tej pięknej złotej jesieni!


#Amanda&Hubert 

2 komentarze:

 1. A ja nie wiem czy mam jakąś fobię :D
  A wy macie jakąś fobię?
  Susette
  0zuzol0.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam fobie. Boję się siedzieć w włączonym samochodzie. Generalnie fobie rodzą się po czyms co kiedyś nas strasznie wystraszylo.

  yelloow-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń